Instytut Biżuterii

0

Sekretariat Instytutu Biżuterii

pokój 239
piętro II, pawilon C2
ul. Wojska Polskiego 121

mgr Katarzyna Pawlak

42 254 75 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instytut Biżuterii jest jedynym instytutem o tej specjalizacji w wyższym szkolnictwie artystycznym w Polsce. Tradycje Instytutu sięgają roku 1959 i założenia przez prof. Lenę Kowalewicz-Wegner Pracowni Drobnych Form w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych). Założenia dydaktyczne i artystyczne tej pierwszej pracowni są cenną spuścizną kontynuowana przez wszystkich naszych pedagogów. Cykl kształcenia realizowany jest w systemie studiów stacjonarnych I i II stopnia oraz studiów podyplomowych. Kształci projektantów biżuterii i form złotniczych. Studenci projektują i wykonują: biżuterię unikatową i przemysłową, przedmioty na stół, galanterię metalową, medale, statuetki itp. 

Praca ze studentami ukierunkowana jest głównie na rozwijanie indywidualnych predyspozycji artystycznych, wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. Kształcenie równoległe w pracowniach projektowych i warsztatowych zapewnia studentom optymalne przygotowanie specjalistyczne zarówno jako projektanta przemysłowego jak i niezależnego twórcy. Szczególny nacisk kładziony jest na indywidualną pracę ze studentem, rozwijanie jego wrażliwości, osobowości artystycznej, oryginalności realizowanych projektów oraz perfekcję wykonania w oparciu o zdobytą wiedzę zakresu technologii. Realizacje wykonywane są zarówno w typowych materiałach i technikach złotniczych, jak i w materiałach i technologiach alternatywnych, nietypowych surowcach czy technologiach komputerowych. Metody i program nauczania są modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb rynku. Studenci Instytutu Biżuterii corocznie prezentują swoje prace na targach branżowych, w prestiżowych galeriach, biorą udział w licznych konkursach w kraju i zagranicą, zdobywając nagrody i doświadczenie. Możliwość ciągłych prezentacji osiągnięć studentów przyczynia się do ich rozpoznawalności w środowisku projektantów biżuterii i ułatwia kontakty z galeriami. Ilość nagród i wyróżnień zdobywanych przez studentów i absolwentów świadczy o wysokim poziomie realizowanego programu nauczania jak i oryginalności powstających prac, sytuując Instytut wśród liczących się europejskich ośrodków kształcących w tej dziedzinie sztuki. 

Instagram Instytutu Biżuterii: 

do góry