Instytut Biżuterii

stacjonarne II stopnia

Nr sali: 244a

Charakterystyka:

Podczas zajęć z Komputerowego Wspomagania Projektowania student poznaje program komputerowy służący do trójwymiarowego projektowania biżuterii Matrix 3D firmy Gemvision. Zaletą projektowania w systemie 3D jest możliwość wyeliminowania na etapie projektowym błędów popełnionych podczas myślenia o projekcie. A także wykreowaniu w wirtualnej rzeczywistości przestrzennego modelu widocznego z każdej strony, w 100% realnego, mimo iż tylko wygenerowanego na ekranie komputera. Pozwala to urzeczywistnić myśl pojawiającą się w sferze intelektualnej w niezwykle realny obraz. Ta metoda pozwala także na wprowadzanie poprawek, korekt jeszcze na etapie wizualizacji, a nie w trakcie realizacji projektu. Umożliwia dopracowanie zaprojektowanego modelu bez ponoszenia kosztów jego realizacji, zaangażowania materiałów i własnej pracy. Projektowanie w programach 3D przestrzennych obiektów jest niewątpliwie dużym ułatwieniem, a myśląc ekonomicznie w znaczny sposób obniża koszty przygotowania prototypów. Jest to niezwykle ważne przy produkcji także biżuterii. Projektantom unikatowych modeli daje nowe narzędzia, a także pozwala usprawnić proces twórczego projektowania.

Wprowadzenie do programu poprzedzone jest ogólnym omówieniem zasad działania, pokazem jego możliwości i podstawowymi ćwiczeniami związanymi z jego działaniem. Student poznaje sposoby pracy z programem, oswaja się z pracą z komputerem i nabywa wprawy w posługiwaniu się Matrix'em. Po fazie ćwiczeń ogólnych następuje praca indywidualna z komputerem – student rysuje i realizuje własne projekty.