Instytut Architektury Wnętrz
Pracownia Podstaw Projektowania Wnętrz Mieszkalnych
dr hab. Łukasz Nawrot, prof. uczelni
Typ studiów:
stacjonarne I stopni
sala: CNiS szklarnia, 3p
Charakterystyka:
Zajęcia obejmują II i III rok Architektury Wnętrz I stopnia, pracownia jest pracownią dyplomującą. Zajęcia prowadzone są w formie: wykładów, dyskusji, seminariów i ćwiczeń projektowych, w warunkach rzeczywistych oraz konsultacji. Wymagania wstępne to poziom świadomości artystycznej, wiedza i umiejętności plastyczne. Student zdobywa wiedzę i umiejętności do odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka poprzez szerokie potraktowanie przestrzeni wnętrza i jego wyposażenia jako kreacji plastycznej form, umotywowanej architektonicznie.
Celem kształcenia w pracowni jest rozwój świadomości plastycznej, zdobycie umiejętności adaptowania przestrzeni do indywidualnych potrzeb użytkownika, zwracając uwagę na funkcję, wymogi ergonomiczne, jak i na pojęcie „piękna” określającego charakter plastyczny i emocjonalny wnętrza. Praca z wykorzystaniem różnych tworzyw i materiałów naturalnych jest czynnikiem dochodzenia do decyzji w procesie porządkowania formy, dzięki prawidłowemu rozpoznaniu ich możliwości użytkowych i technologicznych.
Zagadnienia rozpatrywane w ramach tych zajęć są traktowane jako rozważania nad przestrzenią w kategoriach „sztuki przestrzeni” uzyskiwanej poprzez studium kompozycji przestrzennej, kształtu, barwy, materiału i faktury. Odbywa się to na etapie starannej inscenizacji odzwierciedlającej wzajemne kompozycyjne napięcia wnętrza, z analizą stref użytkowych, obszarów określających strefę publiczną i intymną – osobistą. Rozważane są aspekty właściwych proporcji przestrzeni wynikających z uwarunkowań strukturalnych i użytkowych, oraz relacje materiałowe, nie tylko w kontekście budulca – technologi ale również jako środka wyrazu plastycznego.
Program pracowni otwarty jest na twórczy eksperyment, oryginalność poszukiwań i takie działania kreacji artystycznej, które umożliwiają autorską wypowiedź w kategoriach innowacyjnych rozwiązań funkcji i formy plastycznej wraz z tworzeniem wartości charakterystycznych dla miejsca i czasu, jako przesłanie dla współczesnego odbiorcy.
Pracownia współpracuje z instytucjami i firmami, wspólnie prowadzone są konkursy i prace badawcze. Dzięki tej współpracy studenci poszerzają wiedzę kierunkową i zdobywają doświadczenie w projektowaniu wnętrz.