Sukcesy pedagogów

Filename: 3.jpg
    Filename: 4.jpg
    Filename: 5.jpg

Miło nam poinformować, że dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni oraz dr Tomasz Matczak otrzymali wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki artystycznej podczas V Międzynarodowej Wystawy „Graphics in Kharkiv” (Grafika w Charkowie) organizowanej przez Ukraiński Związek Artystów Plastyków.

Alicja Habisiak-Matczak prowadzi Pracownię Technik Wklęsłodrukowych w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych, Tomasz Matczak jest adiunktem w Pracowni Technik Litograficznych w tym samym instytucie.

Wystawa zorganizowana została w dramatycznych okolicznościach wojennych, w bombardowanym wciąż Charkowie, i jest wyrazem solidarności z Ukrainą. Organizatorem jest Ukraiński Związek Artystów Plastyków. Prace nadesłało 205 artystów z 26 krajów świata. Łącznie pokazano 368 prac, które oceniało międzynarodowe jury. Wystawa trwa do 30 czerwca 2024 r. w Domu Artysty w Charkowie.

Prace powstały specjalnie z myślą o prezentacji w Ukrainie. Grafiki Alicji Habisiak-Matczak inspirowane są Dnieprzańską Elektrownią Wodną w Zaporożu, zwaną Dnipro Dam, która niedawno stanęła w ogniu, oraz kombinatem metalurgicznym Azowstal w Mariupolu, który zasłynął z bohaterskiej ukraińskiej obrony. Ostatnia grafika jest autorskim kolażem różnych widoków mostów Kijowa.

Grafiki Tomasza Matczaka zrealizowane w autorskiej technice druku cyfrowego to barwne pejzaże inspirowane Kijowem i ukraińskimi krajobrazami. Tytuły – „Niespokojne czasy”, „Ciche jutro” i „Dzień dobry Kijów!” odnoszą się do rzeczywistości wojennej i nadziei na lepsze jutro.

Prace opublikowane premierowo na wystawie to:

Alicja Habisiak-Matczak
Stand with Ukraine X – Kiev Bridges to Freedom – elektrotinta solna, elektroforta i akwatinta, 70 x 100 cm, 2024
Stand with Ukraine XI – Azovstal Defence, elektrotinta solna, elektroforta i akwatinta, 70 x 100 cm, 2024
Stand with Ukraine XII – Dnipro Dam on Fire, elektrotinta solna, elektroforta i akwatinta, 70 x 100 cm, 2024

Tomasz Matczak
Disturbing Times,  druk cyfrowy, 70 x 48,5 cm,  2024
Good morning Kiev, druk cyfrowy, 68,5 x 52, 5 cm, 2024
Quiet Tomorrow, druk cyfrowy, 70 x 48,5 cm, 2024

Wystawie towarzyszy katalog, dostępny także w formie cyfrowej.