Sukcesy pedagogów

2

Miło nam poinformować, że dr. hab. Magdalena Samborska prof. uczelni, prowadząca w Instytucie Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pracownię Projektowania Ubioru I, zdobyła drugą nagrodę w XXVII Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO w Częstochowie za cykl fotografii „Przymierzalnia całunów”. 

Celem konkursu CYBERFOTO jest prezentacja możliwości kreacji obrazu fotograficznego poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Jury wybrało na tegoroczną edycję konkursu 95 prac 36 autorów.

Laureatów wyłoniło jury w składzie:

  • dr Krzysztof Jurecki – krytyk, historyk sztuki, członek honorowy ZPAF, dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi;
  • dr Wojciech Sternak - artysta wizualny, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Studium Fotografii ZPAF
  • Małgorzata Dołowska – prezes Fotoklubu RP;
  • Sławomir Jodłowski – pomysłodawca i komisarz konkursu oraz wystawy, artysta fotografik, instruktor ds. fotografii i filmu w Ośrodku Kultury w Częstochowie, a także prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Wernisaż wystawy połączony z uhonorowaniem laureatów i wyróżnionych odbył się 10 maja 2023 roku w Galerii ART FOTO (ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa). Wystawę można oglądać do końca maja.

Magdalena Samborska – artystka sztuk wizualnych, realizuje obiekty z pogranicza ubioru i rzeźby, ubiory unikatowe, fotografie i filmy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Pracuje w macierzystej uczelni od 2009 roku. Doktorat obroniła w 2013 roku. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2021 roku i od tego roku jest kierownikiem Pracowni Projektowania Ubioru I (Pracownia 255) w Instytucie Ubioru. Stawia sobie za cel rozbudzanie kreatywności studenta, chęci eksperymentowania oraz wykształcenie krytycznej postawy wobec rzeczywistości.

W swojej działalności artystyczno-projektowej konfrontuje krytyczne koncepcje feministyczne z modą. Obszarem jej zainteresowań jest miejsce kobiety w porządku symbolicznym, relacje między sztuką czystą a użytkową. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Łodzi, Krakowie, Toruniu, Szczecinie, Rzeszowie. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą

do góry