Sukcesy pedagogów

0
  • miniatura
    Filename: mini.jpg
    Size: 32.18 KB

Z przyjemnością informujemy, że w ramach I Międzynarodowego Biennale Grafiki i Rysunku Bitola w Macedonii doceniono i nagrodzono prace pedagogów Akademii Sztuk PIęknych w Łodzi. 

Dr Magdalena Kacperska otrzymała Nagrodę Specjalną Jury i Dyrektora Biennale za pracę wykonaną w technice linorytu "Water's memeory" z 2023 r. 

Dr hab Alicja Habisiak Matczak, prof uczelni, otrzymała honorowe wyróżnienie za dwa rysunki węglem na papierze inspirowane architekturą Urbino: "Labirynth of Giancarlo De Carlo I" i "Labirynth of Giancarlo De Carlo II".

I Międzynarodowe Biennale Grafiki i Rysunku Bitola w Macedonii organizowane jest dzięki współpracy z Municipality of Bitola, Ministerstwem Kultury Republiki Macedonii oraz Cultural and Information Center - KIC - Bitola. W wystawie wzięło udział 400 artystów z 80 krajów, zaprezentowano 700 prac graficznych i rysunkowych.  

Gratulujemy!

Dr Magdalena Kacperska - urodziła się w 1981 r. w Łodzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Policealnego Zawodowego Studium Technik Teatralnych i Filmowych w Łodzi. Studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w latach 2003-2009. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Kępińskiego i Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej prof. Andrzeja Bartczaka. Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki ogólnej odbyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi w latach 2010-2012. W latach 2011-2017 była zatrudniona w ASP w Łodzi na stanowisku asystenta w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Małgorzaty Dobrzynieckiej-Kojder na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Od 2018 r. prowadzi Pracownię Postaw Kompozycji na Wydziale Grafiki i Malarstwa, obecnie na Wydziale Sztuk Pięknych, gdzie jest zatrudniona. W 2018 r. uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Od 2019 r. jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w ASP w Łodzi. Była aystentem Międzynarodowych Letnich Kursów PATA (od 2014 do 2018) oraz pomysłodawcą i koordynatorem Akademii Kreatywnego Seniora w ASP w Łodzi. Została nagrodzona Medalem Honorowym na XIV Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi w 2011 roku, wyróżniona w dziedzinie grafiki w I. Międzynarodowym Konkursie Akt organizowanym przez Galerię Marquardt w Łodzi w 2009 roku i V Ogólnopolskim Konkursie grafiki im. L. Meidnera w Oleśnicy w 2012 roku oraz nominowana do Nagrody XV Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi w 2014 i 2020 roku i IX Międzynarodowym Biennale Miniatury w Częstochowie w 2016 roku. Brała udział w ponad 160 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest twórczynią wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Brała udział w warsztatach i plenerach międzynarodowych, intermedialnych i graficznych. Jest kuratorem wystaw i międzynarodowych plenerów. Jej prace znajdują się w zbiorach np. w Rosji, Japonii, Włoszech, Polsce i Serbii. Twórczość w zakresie grafiki i malarstwa.

Dr hab. Alicja Habisiak Matczak, prof. uczelni - urodzona w 1978 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. W 2002 r. obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Od 2004 r. jest zatrudniona na macierzystej uczelni, od 2016 r. jako Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych na stanowisku profesora uczelni. W 2003 r. uzyskała stypendium MKiDN oraz rządu włoskiego i odbyła półroczny staż graficzny w Akademii Sztuk Pięknych w Urbino oraz w Międzynarodowym Centrum Grafiki KAUS w Urbino. W 2009 r. uzyskała stopień doktora sztuk pięknych, a w 2015 r. stopień doktora habilitowanego. Prowadzi innowacyjne badania nad eksperymentalnymi technikami wklęsłodrukowymi w ramach dotacji z MNiSW, takimi jak akwatinta solna, ferrotinta, nietoksyczne techniki trawione, trawienie elektrolityczne oraz zastosowanie monotypii w druku wklęsłym. W 2007 r. została laureatką Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, a w 2013 r. została stypendystką Instytutu im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Jest autorką 38 wystaw indywidualnych w Polsce, Argentynie, Chinach, Holandii, Kanadzie, Luksemburgu i we Włoszech. Uczestniczyła w 300 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki i rysunku. Laureatka 16 nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach grafiki i rysunku w Polsce, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Kanadzie i Ukrainie. W 2020 r. otrzymała honorową statuetkę „ŁÓDZKIE EUREKA" przyznawaną przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. Bierze udział w międzynarodowych konferencjach grafiki, takich jak m.in. IMPACT’10 (Santander, 2018), IMPACT 11 (Hong Kong, 2021) oraz IMPACT 12 (Bristol 2022). W latach 2013-2020 wraz z Giuliano Santinim była inicjatorką i koordynatorką Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA. Jest opiekunem Koła Naukowego „Eksperymentarium” studentów Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Pracowni Technik Litograficznych (razem z dr. Tomaszem Matczakiem), prowadzi także Galerię Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”. Jest organizatorką Sympozjów „Flash Drawing Tour” w KAUS w Urbino (Włochy).

do góry