Wydarzenia

0
  • miniatura
    Filename: WYSTAWY_miniatura.png
    Size: 174.52 KB

Tegoroczna, siódma już edycja Łódź Young Fashion dobiegła końca, ale za sprawą kilku wystaw z jej programu inspirujące spotkanie z różnymi obliczami mody nadal trwa. 

W Mediatece MeMo, przy ul. Moniuszki 5, do 22 listopada oglądać można ekspozycję „O łódzkiej biżuterii w czerni i bieli”, której kuratorkami są dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska oraz dr Michalina Owczarek-Siwak. Wystawa fotografii z lat 60. i 70. to preludium przyszłorocznych obchodów 65-lecia istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Fotografie pokazują projekty łódzkich studentów na modelkach i modelach (którymi prawdopodobnie były studentki i studenci PWSSP w Łodzi – dziś ASP). Sesje fotograficzne realizowano we wnętrzach uczelni, która do roku 1978 mieściła się przy ulicy Narutowicza, ale również w innych lokalizacjach, między innymi w Teatrze Wielkim w Łodzi (wtedy dopiero co zbudowanym). Ogromną wartością tych zdjęć jest więc nie tylko pokazanie samych prac powstałych w Pracowni Drobnych Form, ale również oddanie atmosfery tamtych lat w PWSSP. 

Do 1 grudnia w galerii Hotelu Andel’s prezentowana jest wystawa zdjęć Loli Banet „Wizja, design, fotografia by PORSCHE” przygotowana we współpracy z Porsche Centrum Łódź, jako efekt warsztatów przeprowadzonych przez Lolę Banet w czasie zeszłorocznej edycji ŁYF. Jej kuratorem jest dr hab. Piotr Suchocki. Młodzi twórcy: Pola Sztuk, Daria Irena Górniewska, Yuliya Simutkina, Karolina Fafińska i Szymon Kowalczyk zainspirowani sylwetką samochodu Porsche, korzystając z rad uznanej fotografki mody, poszukiwali własnych rozwiązań w działaniu na styku mody i designu, łączących nowoczesność, energię i piękno. Efekty tych poszukiwań oraz prace samej Loli Banet podziwiać można właśnie na wystawie w designerskich przestrzeniach hotelu Andel’s. 

Z kolei do 29 listopada w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 na wystawie „AFTER_2022.2023”, której kuratorem jest Anna Lejpold, prezentowane są kolekcje absolwentów Studium Studiów Podyplomowych na kierunku projektowanie ubioru, realizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. W tym roku wystawa odbywa się po raz drugi, a udział w niej bierze 18 artystów.

Wreszcie w galerii ASP w Teatrze Muzycznym w Łodzi aż do 4 stycznia gości wystawa „Kostium teatralny i filmowy” pokazująca prace dr hab. Izabeli Stronias, prowadzącej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego. Ekspozycja jest przeglądem prac z zakresu kostiumu teatralnego i filmowego, ukazanych niejednokrotnie na tle autorskich scenografii. Projekty prezentowane są w formie fotografii – kolaży na płótnie – oraz kostiumów wyeksponowanych na manekinach – wyjaśnia dr Karolina Grudzińska, kuratorka wystawy. Prace dokumentują kostiumy zrealizowane do spektakli dramatycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Wierszalin w Supraślu, a także kostiumy powstałe do widowisk baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Logos w Łodzi oraz do opery zrealizowanej w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Wystawa „Kostium teatralny i filmowy” prezentuje prace dr hab. Izabeli Stronias, prowadzącej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego. Ekspozycja jest przeglądem prac z zakresu kostiumu teatralnego i filmowego, prezentowanych niejednokrotnie na tle autorskich scenografii.

Więcej o wystawie: asp.lodz.pl

Miejsce: Mediateka Memo, ul. Moniuszki 5, Łódź
Wernisaż: 16.11.2023, godz. 17.00
Czas trwania: 16-22.11.2023 r.

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu 65-lecia istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Kuratorki wystawy – dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni oraz dr Michalina Owczarek-Siwak – wybrały do prezentacji fotografie dokumentujące dzieła studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi z lat 60. i 70. 

Więcej o wystawie: asp.lodz.pl

Miejsce: Hotel Andel's (przestrzeń Andel's Art), ul. Ogrodowa 17
Wernisaż: 17.11.2023 r., godz. 17.00
Czas trwania: 15.11-1.12.2023 r.

Wystawa prac młodych fotografów i ich mentorki Loli Banet w Hotelu Andel’s to imponujący efekt mistrzowskich warsztatów fotograficznych poprowadzonych w czasie ubiegłorocznej edycji Łódź Young Fashion, a zrealizowanych we współpracy z Porsche Centrum Łódź. Ekspozycja obejmie piętnaście wielkoformatowych fotografii młodych twórców. Wernisaż odbędzie się 17 listopada 2023 r., o godz. 17.00. Kuratorem wystawy jest dr hab. Piotr Suchocki.

Więcej o wystawie: asp.lodz.pl

Miejsce: Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68
Oprowadzanie kuratorskie: 18.11.2023 r., godz. 12.30
Finisaż wystawy: 25.11.2023 r., godz. 17.00
Czas trwania: 15-29.11.2023 r.

Prezentacja kolekcji absolwentów Studium Studiów Podyplomowych kierunku projektowanie ubioru, realizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w program Łódź Young Fashion. Ekspozycja AFTER_2022.2023, którą od 15 listopada 2023 roku można oglądać w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 w Łodzi zaprezentuje efekty zajęć zrealizowanych ubiegłym roku akademickim.

Więcej o wystawie: asp.lodz.pl

do góry