Wydarzenia

0
  • miniatura
    Filename: miniatura 4kultury.png
    Size: 108.67 KB

Już 8 września rusza tegoroczna edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, którego hasłem przewodnim jest TOŻSAMOŚĆ. W programie wydarzenia, którego organizatorem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, znalazły się również inicjatywy realizowane przez nauczycieli akademickich Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Jedną z nich jest wydarzenie i wystawa "SZTUKI WIZUALNE / „Światy równoległe”, której kuratorem jest dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni, Prorektor ds. kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W wydarzeniu biorą również osoby związane z uczelnią.

Z kolei w sobotę, 9 września br. w godz. 15:00-19:00 odbędzie się piknik międzypokoleniowy w Parku Ocalałych, w czasie którego Aleksandra Ignasiak, prowadząca w łódzkiej ASP Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej wraz z Karoliną Gębką, z którą tworzy SLOW PAINTING STUDIO, poprowadzą warsztaty „Kolory tożsamości”.

Warsztaty plastyczne Kolory tożsamości” mają na celu propagowanie naturalnych/ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Spotkanie warsztatowe będzie inspiracją do samodzielnego odkrywania „swoich korzeni” – swojej tożsamości. Celem warsztatów jest uświadomienie uczestnikom, że otaczające nas kolory często są syntetyczne, niezdrowe, czasem nawet toksyczne. Każdy kolor możemy uzyskać naturalnie, korzystając jedynie z darów natury. Zadanie będzie polegało na stworzeniu próbnika naturalnych kolorów (np. z kapusty czy buraka), które będą odpowiadały kolorom znalezionym w otoczeniu – np. kolor chodnika, kolor trawy, kolor znaku drogowego, kolor ławki, itp.

Na program SZTUK WIZUALNYCH złoży się kilka realizacji wykonanych przez zaproszone osoby artystyczne działające w obszarze street artu (sztuki ulicznej). Będą to ich autorskie interpretacje pojęcia „tożsamości”, dla których kontekstem jest miasto jako wciąż zmieniający się organizm.

Wykorzystane zostaną rozmaite techniki pracy – plakaty, wlepki, murale, graffiti, szablony, malowidła naścienne i inne. Poszczególne dzieła będą miały osobne tytuły, natomiast całość wydarzenia odbędzie się pod wspólnym tytułem „Światy równoległe”. Miejsca działań to wskazane lokalizacje w obrębie Parku Ocalałych, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (parkany, mury, wolnostojące obiekty, most itp.). Poszczególne prace częściowo powstaną przed rozpoczęciem Festiwalu, by następnie ulegać uzupełnieniu i przeobrażeniom w czasie trwania wydarzenia. Pozwoli to publiczności zaobserwować proces powstawania poszczególnych dzieł, być świadkiem ich zmienności.

Możliwość poznania tożsamości osób uczestniczących w wystawie/wydarzeniu będzie ograniczona, w ramach udzielonej zgody przez poszczególnych twórców/twórczynie. Powstałe prace będą nawiązywały do obecnych w przestrzeni Łodzi realizacji – wiele z ingerencji jest widocznych w różnych miejscach naszego miasta – na ulicach, ścianach budynków, murach czy innych obiektach. Wiele z nich powstało jako oddolne inicjatywy, nie zawsze za zgodą właścicieli nieruchomości. Mimo że tego rodzaju działania mogą być różnie oceniane, to niewątpliwie budują tożsamość miast na całym świecie. To kolejne aspekty nawiązujące do hasła Festiwalu – Tożsamość i stanowiące o charakterze całego wydarzenia.

Artyści biorący udział w wydarzeniu:

Egon Fietke | Fruit of the Lump | Gu-Tang Clan | HEROD | Jay Pop Artist | NeSpoon | SC Szyman | TOPE | Maciej Walczak

Częścią działania wokół streetartu będzie wystawa plakatów w Art Gallery w Monopolis.

Kurator: Artur Chrzanowski

8 września 2023 (piątek), godz. 16.00

Finał działań w dniu 17 września 2023 o 17.00 - zapraszamy na spacer po powstałej wystawie.

SZTUKI WIZUALNE | „Światy równoległe”
Park Ocalałych i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83

Wstęp wolny

Pełny program Festiwalu Dialogu Czterech Kultur:

do góry