Filename: Najlepsze_Dyplomy_mini.jpg

Już 4 sierpnia 2023 r. o godz. 12.00 w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku odbędzie się wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagród w 14. edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych. Organizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wystawa ma charakter konkursowy – biorą w niej udział wybrani absolwenci kierunków i specjalizacji: fotografia, grafika artystyczna, instalacje, malarstwo, intermedia, performance, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne, tkanina artystyczna wszystkich polskich publicznych uczelni artystycznych.

Oprócz fundowanej przez Rektorów nagrody głównej przyznane zostają: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagroda Krytyków.

Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi reprezentuje czworo dyplomantów:

Barbara Hanna Szwedowska
„Portret własny – ciało i emocje. Cykl prac rysunkowych”
Promotor: dr Katarzyna Miller

Jan Kazimierz Barnaś
1. „Boję się, czyli jedna i trzy traumy”;
Promotor: prof. dr hab. Marek Domański
2. „Czorty”
Promotor: dr hab. Łukasz Ogórek, prof. uczelni

Jonatan E. Jurkowski
1. „Mandorle dla ziemi i nieba”
Promotor: prof. Ewa Latkowska-Żychska
2. „Mandorle dla nieba i ziemi”
Promotor: prof. Włodzimierz Cygan

Marta Kosiewicz
„Dziennik podróży – ilustracje do opowiadania Witolda Gombrowicza pt. «Zdarzenia na brygu Banbury»”
Promotor: prof. dr hab. Gabriel Kołat

Wydarzeniem towarzyszącym ekspozycji jest panel dyskusyjny krytyków sztuki, który odbędzie się pod nazwą „Zdolność do rozmowy o sztuce i życie”. Debata krytyków organizowana już po raz siódmy stała się ważnym głosem krytycznym budującym refleksję wokół twórczości absolwentów uczelni artystycznych.

Krytycy biorący udział w panelu przyznają też swoją nagrodę. W skład jury i panelu dyskusyjnego weszli: Piotr Sarzyński, Magdalena Ziółkowska, Jakub Banasiak, Karol Sienkiewicz i Aleksander Hudzik. Moderatorem panelu będzie dr Zbigniew Mańkowski.

Wystawa będzie czynna do 3 września 2023 roku.

Ogólnopolska Wystawa Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych
Zbrojownia Sztuki w Gdańsku