Filename: mini.jpg

Już 7 lipca 2023 r. w siedzibie World Intellectual Property Organization w Genewie odbędzie się pokaz oraz wystawa premierowych kolekcji kapsułowych łódzkich projektantów, nauczycieli akademickich Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz przedstawicieli wydziałów projektowych uczelni z krajów grupy CEBS (Central European Baltic States). Wydarzenie jest częścią Szczytu Organizacji Własności Intelektualnej.

Organizatorami są: Urząd Patentowy RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.

Patronat artystyczny nad wydarzeniem objęła Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, a koordynacją zajmują się: dr Michał Szulc, Maria Wiatrowska i Maya Bączyńska z Instytutu Ubioru łódzkiej ASP.

Autorzy kolekcji to twórcy aktywnie uczestniczący w kreowaniu rynku mody oraz edukacji w tym zakresie. Reprezentują różnorodne spojrzenia na projektowanie ubioru wynikające z tradycji artystycznych uczelni, które reprezentują. Pokaz pełni funkcję platformy łączącej przedstawicieli dwunastu krajów, pokazuje siłę różnorodności wypowiedzi twórców, podkreśla odmienność ich dróg estetycznych, ale też wskazuje na ponadczasowość i uniwersalność języka mody.

W pokazie udział biorą przedstawiciele uczelni artystycznych:

• UMPRUM Academy of Arts, Architecture & Design in Prague (Czechy) umprum.cz
  • University of Zagreb, Faculty of Textile Technology (Chorwacja) ttf.unizg.hr
  • Estonian Academy of Arts (Estonia) artun.ee
  • Vilnius Academy of Arts (Litwa) vda.lt
  • Academy of Technical and Art Applied Studies in Belgrade (Republika Serbii) vtts.edu.rs
  • Academy of Fine Arts and Design, Bratislava (Słowacja) vsvu.sk
  • University of Ljubljana [Słowenia) uni-lj.si
  • Romanian National University of Arts, Bucharest (Rumunia) unarte.org
  • Universitatea Tehnica a Moldovei (Mołdawia) utm.md
  • Lviv National Academy of Arts (Ukraina) lnam.edu.ua
  • Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest (Węgry) mome.hu