Filename: miniatura.png
    Filename: 3.jpg
    Filename: 4.jpg
    Filename: 5.jpg

Instytut Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi po raz pierwszy w historii przyznał nagrodę „Złota sprężyna” dla wybitnej osobowości środowiska złotniczego. Laureatem został Andrzej Bielak – polski artysta, jubiler i złotnik.

Kapituła, w skład której wchodzą pedagodzy oraz przedstawiciele społeczności studenckiej Instytutu Biżuterii, zdecydowała o przyznawaniu nagrody twórcom o znaczącym dorobku artystycznym lub biorącym czynny udział w rozwoju polskiego złotnictwa – widocznym, inspirującym i motywującym do działania.

Pomysłodawcą nagrody jest prof. Andrzej Boss, prowadzący w uczelni Pracownię Projektowania Form Złotniczych, który zaprojektował również i wykonał unikatowe odznaczenie o kształcie sprężyny, symbolizujące oddziaływanie osoby nagrodzonej na środowisko złotnicze.

Pierwszy w historii laureat „Złotej sprężyny” – Andrzej Bielak – to twórca, który trwale już zapisał się na kartach polskiego złotnictwa. Od 45 lat projektuje biżuterię, realizując własne projekty. Jest autorem wielu znakomitych prac, prezentowanych na wystawach i docenionych w konkursach krajowych i zagranicznych. Współtworzył Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i przez wiele lat stał na jego czele jako Prezes. Jest też współorganizatorem wystaw i sympozjów poświęconych złotnictwu.

Nagroda została wręczona 6 maja 2023 roku w czasie 43. edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy.
Więcej: https://silver.legnica.eu/

Skład kapituły: