Wydarzenia

Pionowy prostokąt zbliżony do kwadratu w kolorze jaskrawej zieleni. W centrum górnej połowy dwa nachodzące na siebie rysunki zdeformowanych  okręgów o różnej średnicy i duży czarny napis ECO MAKE 2021. W dolnej połowie tła napis: KONFERENCJA NAUKOWA „POWROTY” 28 PAŹDZIERNIKA 2021
  • plakat
    Filename: plakat.jpg
    Filename: miniatura.jpg

Konferencja naukowa online w ramach ECO MAKE 2021
„POWROTY”

28 PAŹDZIERNIKA 2021

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w konferencji naukowej „POWROTY”, będącej częścią wydarzenia ECO MAKE 2021. Konferencja odbędzie się 28 października 2021 roku.

Konferencja naukowa „POWROTY” skierowana jest do interdyscyplinarnego środowiska naukowego, w tym do studentów, a także uczniów szkół średnich i przedsiębiorców. Tytułem konferencji – „POWROTY” – chcemy zachęcić słuchaczy do skierowania uwagi na tradycyjne metody wytwórcze – RZEMIOSŁO, którego działalność odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego i wsparcia lokalnych wytwórców, oraz na hasło LOKALNOŚĆ, dzięki któremu budujemy wspólnoty i akcentujemy znaczenie zrównoważonego rozwoju.

Tegoroczna konferencja, której głównym hasłem są POWROTY, ma na celu pobudzenie do refleksji i wywołanie potrzeby przemodelowania dotychczasowego dominującego konsumpcyjnego stylu życia. Zaproszeni na konferencję goście podejmą próbę przekonania jej uczestników, że projektowanie to nie tylko wymyślanie rzeczy ładnych, ale też potrzebnych i wartościowych. Zaprezentują też konkretne dobre praktyki.

Promocja rozwiązań projektowych i artystycznych realizowanych w duchu budowania dobra wspólnego, wspólnoty, szacunku i rozumienia świata przyrody jest jedną z nadrzędnych dróg wielostronnego rozwoju osobowości oraz zrównoważonego rozwoju.

Książka biogramów i abstraktów

Panel 1: RZEMIOSŁO, początek, godz. 11.00 – transmisja ON-LINE (platforma ZOOM)

moderator: dr hab. Katarzyna Wróblewska, prof. uczelni (ASP w Łodzi)

Wykład wstępny: dr. hab. Małgorzata Czudak, prof. uczelni (ASP w Łodzi)

Paneliści: Olga Bratkowska (Ochnik), dr Dorota Salska (ASP Łódź), Sandra Skórka (Skórka.bags), Weronika Surdacka

Victor Papanek, projektant, wykładowca i filozof designu, uważał, że designerzy ponoszą odpowiedzialność za wybory, których dokonują podczas procesu projektowego, decydując np. o materiałach, z których korzystają. Wybierając materiały ekologiczne albo zwracając się w stronę odpowiedzialnego projektowania, odpowiadającego na prawdziwe potrzeby ludzi, są w stanie wpływać na realne zmiany w środowisku czy społeczeństwie. Czy rzemiosło to odpowiedzialne projektowanie? Designerzy w świecie fashion w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – jakie wyzwania stawia przed nimi branża modowa? Czy na odpowiedzialne projektowanie mają wpływ potrzeby społeczne? Czy współcześni projektanci są w stanie wpływać na zmiany w środowisku? Co wartościowego znajdujemy w rzemiośle sprzed lat, a czym może się poszczycić współczesna branża?

Panel 2: LOKALNOŚĆ, początek, godz. 13.30 – transmisja ON-LINE (platforma ZOOM)

moderator: dr Agnieszka Sobol

Wykład wstępny: prof. dr hab. Barbara Szulczewska

Paneliści: dr Paweł Grobelny (ASP Warszawa), Łukasz Pawlik (ZZM Kraków), Katarzyna Roj (BWA Wrocław)

Prezentacje i dyskusje w ramach panelu prowadzone będą wokół następujących zagadnień i trendów: nowe trendy urbanistyki; miasta: 15-minutowe, zwarte i polifunkcyjne; miasta przyjazne pieszym i rowerzystom; miasta różnorodne biologicznie i przyjazne przyrodzie; nowe odkrywanie okolicy – proste rozrywki zamiast parków rozrywki; dbałość o otoczenie – inicjatywy oddolne i sąsiedzkie; nowe relacje międzyludzkie – grupy wspólnotowe i samopomocowe; rozwój lokalnego współdzielenia; wsparcie lokalnej przedsiębiorczości i rodzimych wytwórców; powrót do domu – przeprojektowanie przestrzeni domu (sprzęty zbędne i niezbędne); zieleń w domu i wokół niego; powrót do lokalnych materiałów, tradycji, rodzimych wartości, tożsamości i więzi.

Panel 3: POWROTY, początek, godz. 17.00 – transmisja ON-LINE (YouTube)

moderator: dr Anna Wrzesień (ASP w Łodzi), mgr Marta Pokorska-Jurek (Formy Przekazu)

Uczestnicy podcastów: prof. dr. hab. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski), mgr inż. Ewelina Niedzielska (lovish.pl), prof. Mariusz Włodarczyk (ASP Łódź), Julia Blanc-Michalska

Panel zostanie zbudowany w oparciu o wywiady z wybranymi uczestnikami dotychczasowych trzech konferencji naukowych ECO MAKE, które odbyły się w 2017, 2018 i 2020 roku. Wrócimy z pytaniami do naszych panelistów, próbując dowiedzieć się, jak na przestrzeni tych kilku lat zmieniły się lub ewoluowały zagadnienia prezentowane podczas poprzednich konferencji. W ostatnim czasie rozwiązania eko nasiliły się i bardzo często pojawiają się w większości dziedzin naszego życia. Koncepcje „integralności ekologicznej” zakładają potrzebę zachowania odpowiedniej, motywowanej etycznie równowagi w relacjach między środowiskiem tworzonym przez człowieka a środowiskiem przyrodniczym.

Ankieta ewaluacyjna (wypełnioną ankietę należy odesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

opus asp lodz 7894d