Filename: urodziny_galerii_miniatura.jpg

Miło nam poinformować, że Galeria ASP, mieszcząca się przy ul. Piotrkowskiej 68, obchodzi właśnie swój jubileusz. Jej działalność została zainaugurowana dokładnie 5 lat temu – 16 marca 2015 roku.

Przestrzeń wystawiennicza stworzona dzięki współpracy Akademii Sztuk Pięknych i miasta Łodzi to dla mieszkańców i gości odwiedzających miasto okno sztuki na świat. Można tu oglądać prace studentów oraz pedagogów uczelni, a także uczestniczyć w seminariach, wykładach oraz innych wydarzeniach artystycznych. Galeria ASP to także miejsce, które ma zachęcać do podjęcia studiów artystycznych.

Galeria jest miejscem szczególnym, ponieważ w całości oddana została we władanie studentom ze wszystkich wydziałów Akademii. Jedynie czas wakacji odbiega od ustalonych zasad organizacji – wówczas swoje prace prezentują tu pedagodzy uczelni oraz (w sierpniu) absolwenci skupieni wokół Stowarzyszenia ELart, działającego przy Łódzkim Domu Aukcyjnym „Rynek Sztuki”.

W sumie w ciągu 5 lat istnienia Galerii odbyło się tu aż 71 wystaw, w tym duże ekspozycje zbiorowe i przekrojowe. Wiele wystaw nawiązuje czy wręcz wpisanych jest w program wydarzeń i festiwali odbywających się przy ulicy Piotrkowskiej (Święto Ulicy Piotrkowskiej, Dni Łodzi, Mikser Regionalny, Trawniki Kultury).

Pracownie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przygotowują także wystawy specjalne dedykowane największym wydarzeniom organizowanym w Łodzi, jak Noc Muzeów, Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła „Light Move Festiwal”, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Fotofestiwal Łódź czy Łódź Young Fashion.

Jej lokalizacja w samym centrum Łodzi oraz niektóre elementy wystroju, jak charakterystyczny niebieski sufit przydają jej jeszcze większej rozpoznawalności i tworzą niezapomniany klimat.

Opiekunem Galerii i koordynatorem wszystkich wystaw od początku powstania jest Małgorzata Zawada, absolwentka Liceum Plastycznego w Kielcach oraz Uniwersytetu Łódzkiego, która swoje pierwsze szlify w zawodzie zdobywała w dawnej DESIE (dziś: Przedsiębiorstwo Galerie Miejskie Sp. z o.o., ul. Piotrkowska 113)