Filename: Wikipedia.jpg

Uwaga! Warsztaty ART AND FEMINISM zostały odwołane w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Muzeum Sztuki w Łodzi i Stowarzyszenie Wikimedia Polska od trzech lat współpracują przy realizacji warsztatów „Art and Feminism”, które są częścią globalnej inicjatywy pod tym samym tytułem. Ich celem jest rozbudowanie treści Wikipedii o artykuły dotyczące artystek, historyczek i teoretyczek sztuki – oraz artykuły na temat ich prac i dokonań – w ramach wyrównywania dysproporcji w treści Wikipedii dotyczącej postaci męskich i kobiecych. Jednocześnie chcemy podnosić kompetencje medialne młodych ludzi, a szczególnie dziewcząt i kobiet. Chcielibyśmy serdecznie zaprosić zainteresowanych studentów i studentki do udziału w tym projekcie!

Projekt będzie oparty na sesji wykładowo-warsztatowej (czas trwania: 5-6 godzin, w tym 2 przerwy). Następnie uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniu „Art and Feminism 2020” w Muzeum Sztuki – MS1 przy ul. Więckowskiego 36 (na tym spotkaniu obecni będą również inni zainteresowani, artyści, pracownicy Muzeum i inne osoby; podczas spotkania uczestnicy będą publikować napisane przez siebie teksty w Wikipedii, odbędzie się również dyskusja wokół kwestii równości płci w sztuce i w Internecie).

Każdy, kto weźmie udział w warsztacie, nauczy się, jak wykonywać proste edycje Wikipedii; jak tworzyć hasła i je ilustrować. Uczestnicy nauczą się, jak edytować i publikować zdjęcia i inne grafiki w serwisie Wikimedia Commons i jak ilustrować Wikipedię. Zasady pisania artykułów przypominają wiele zasad przydatnych podczas pisania tekstów akademickich. Przygotowana będzie lista tematów do wyboru – ale można również zaproponować własny pomysł na nowe hasło! Zapewniamy ciekawą prezentację tematu, krótkie filmy o Wikipedii, sztuce i feminizmie, oraz luźną, przyjazną atmosferę.

Każdy z uczestników, który weźmie udział w warsztacie i wykona z pomocą prowadzących podstawowe zadanie, otrzyma imienne zaświadczenie o udziale w projekcie od Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Warsztaty odbędą się 12 marca 2020 od godz. 10:00 w Pracowni Multimediów (sala nr 13, budynek główny ASP, ul. Wojska Polskiego 121)

Spotkanie poprowadzi Marta Moraczewska – członkini Stowarzyszenia Wikimedia Polska, w latach 2014-2019 polski koordynator projektów GLAM-WIKI, prowadzi warsztaty Art +Feminism w MS1 od 2018 roku, współpracowała przy projektach m.in. z Instytutem Goethego, Uniwersytetem Łódzkim, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zgłoszenia wyrażające chęć udziału prosimy kierować do p. Anny Bąk na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.