Filename: Endi_Poskovic_miniatura.jpg

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Endiego Poskovica pt. „DREAM & CROSSING SERIES, tajniki warsztatu drzeworytniczego i litograficznego”, który odbędzie się 2 grudnia 2019 r. (poniedziałek) o godzinie 11.00 w Kinie 3D, Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121). Wykład będzie połączony z prezentacją prac artysty a także wybranych matryc graficznych.

Endi Poskovic, wybitny artysta, znany jako twórca wielkoformatowych, wielobarwnych drzeworytów, podzieli się swoimi doświadczeniami i wprowadzi uczestników w tajniki techniki barwnego drzeworytu japońskiego – MOKUHANGA a także zaprezentuje swoje prace wykonane w technice LITOGRAFII. Wykład będzie poświęcony klasycznemu drzeworytowi, jak również możliwościom wykorzystania nowoczesnych metod (w tym cięcia laserem) w grafice artystycznej. Artysta opowie o swoim warsztacie graficznym, przedstawi cykl prac „Dream Series” realizowany w Polsce podczas stypendium Programu Fullbrighta, cykl litografii „Crossing Series”, a także podzieli się wiedzą i obserwacjami zdobytymi podczas programu rezydenckiego Mokuhanga Innovaaon Laboratory w Japonii. W pracach „Dream Series” oraz „Crossing Series” Poskovic bada problem integracji i dezintegracji, porusza kwesae tożsamości kulturowej, migracji, wyobcowania, procesów transformacji zachodzących w otoczeniu jednostki.

Wykład będzie prowadzony w j. angielskim.

Endi Poskovic urodzony w Sarajewie w 1969 roku, kształcił się w Jugosławii, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, rzeźbą i animacją, profesor na Uniwersytecie w Michigan, Ann Arbor (Penny W. Stamp School of Art and Design), laureat wielu presażowych nagród, m.in. stypendium Fundacji Pamięci Johna Simona Guggenheima, Fundacji Johna D. Rockefellera, Bellagio Center we Włoszech, Fundacji Pollocka-Krasnera, Fundacji Camargo we Francji, Programu Fulbrighta (ASP Kraków 2015-2016), uczestnik programu rezydenckiego Mokuhanga Innovaaon Laboratory w Tokio and Kawaguchiko, Japonia (2017-2018). Prace artysty były wielokrotnie nagradzane na presażowych konkursach graficznych, a także są częścią licznych kolekcji sztuki (Philadelphia Museum of Art, Detroit Insatute of the Arts, Fogg Art Museum-Harvard University, Naaonal Taiwan Museum of Fine Arts, New Orleans Museum of Art, Royal Antwerp Museum of Fine Arts, Centre Naaonal des Arts Plasaques Cairo, Orange California County Museum of Art, Kennedy Museum of Art, University of Iowa Stanley Museum of Art, Des Moines Art Center, Tampa Museum of Fine Arts, Vaasa Ostrobothnian Museum, Finland, Musée d’Art Contemporain Fernet Branca-Saint-Louis, France, University of Briash Columbia, Jincheon Museum, South Korea).