Filename: miniatura.jpg
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Rezydencja artystyczna jako element strategii budowania tożsamości kulturowej miasta”, która odbędzie się 29 listopada 2019 w sali Kina 3D Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (budynek CNiS, II p., ul. Wojska Polskiego 121).

Jednodniowa konferencja poświęcona będzie roli i znaczeniu miejskich rezydencji artystycznych na przykładzie działalności zaproszonych instytucji, organizacji polskich i zagranicznych. W spotkaniu wezmą udział artyści, studenci, rezydenci i osoby reprezentujące miejsca rezydencyjne w Polsce, a także przedstawiciele łódzkich organizacji non-profit. Konferencja jest też podsumowaniem czterech krótkoterminowych, międzynarodowych rezydencji artystycznych w Łodzi, które są realizowane przez Fundację In Search Of…, Galerię Wschodnią oraz Miasto Łódź w ramach pilotażowego, konkursowego zadania AiR – Rezydencje Artystyczne.

Plan wydarzenia:

godz. 10.00–12.00 – I część spotkania
godz. 12.00 – 13.00 – przerwa kawowa
godz. 13.00 – 15.00 – II część spotkania
Podsumowanie konferencji i dyskusja

Udział w konferencji zapowiedzieli:

• Sean O`Reilly – dyrektor Leitrim Sculpture Centre, New Line, Manorhamilton, Co Leitrim, Irlandia
  • Tomasz Załuski – historyk sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca łódzkich uczelni aktywny animator środowiska artystycznego w Łodzi
  • Tomasz Matuszak – artysta i wykładowca ASP w Łodzi, uczestnik wielu rezydencji artystycznych na świecie
  • Anka Leśniak – artystka, historyk sztuki, wykładowca ASP w Gdańsku, badaczka i uczestniczka rezydencji artystycznych
  • przedstawicielki Centrum Sztuki Łaźnia w Gdańsku tworzące programy rezydencyjne w tej instytucji
  • przedstawiciel Centrum Sztuki Nowych Mediów – WRO we Wrocławiu, realizującego od lat program rezydencji artystycznych
  • Benoit Maubrey – artysta, uczestnik rezydencji Łódź 2019 i twórca autorskiego miejsca sztuki w Baitz/Niemcy
  • Piotr Sikora – organizator miejsca wydarzeń i rezydencji – Meet Factory w Pradze
  • przedstawiciel łódzkiego portalu dla Łodzi – Miej miejsce w kulturze
  • Maciej Ożóg – artysta, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, animator życia kulturalnego w Łodzi
  • Ewelina Chmielewska i Adam Klimczak – członkowie Zarządu Fundacji In Search Of..., organizatora zadania AiR – Rezydencje Artystyczne, Łódź 2019
  • przedstawiciel Galerii Labirynt z Lublina – organizatora międzynarodowych rezydencji artystycznych
  • Franciszek Ammer – kurator Fotofestiwalu w Łodzi, organizator wydarzeń i rezydencji artystycznych

Wystąpienia i prezentacje będą omawiały znaczenie rezydencji artystycznych dla instytucji i lokalnych środowisk artystycznych w budowaniu programu wymiany twórców oraz tworzeniu strategii rozwoju współczesnej kultury w miastach. Wieloletnie doświadczenie zaproszonych gości pozwoli na przygotowanie pokonferencyjnego materiału, istotnego dla kontynuacji dalszych działań związanych z programem rezydencji artystycznych w Łodzi na kolejne lata.

Organizatorzy:

Fundacja In Search Of…
Galeria Wschodnia
Miasto Łódź

Udział w konferencji bezpłatny i otwarty dla publiczności.