Filename: relacja-sympozjum-urbino.jpg

Stowarzyszenie Pola Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi na zaproszenie Międzynarodowego Centrum Sztuki KAUS w Urbino zorganizowali wystawę prac studentów i pedagogów ASP pt. „Metal is Cool” w Oratorio San Giovanni w Urbino jako element 11. Międzynarodowego Sympozjum Graficznego Pracowni Technik Wklęsłodrukowych.

Sympozjum odbyło się w dniach 15-27 września 2018 roku. Gośćmi specjalnymi sympozjum byli dr hab. Alicja Habisiak Matczak, Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Giuliano Santini – dyrektor Centrum KAUS. W ramach tego przedsięwzięcia odbyła się prezentacja prac studentów oraz pedagogów łódzkiej Akademii w prestiżowych galeriach włoskich: Oratorio San Giovanni w Urbino oraz w ex Chiesa San Leonardo w Fano, gdzie odbyło się także spotkanie z włoskim grafikiem Giovanni Piccinim.

Urbino to prężny ośrodek uniwersytecki, który w szczególny sposób kultywuje tradycję grafiki artystycznej, jako jeden z najważniejszych ośrodków na świecie. Od 2004 roku Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi współpracuje z tamtejszym Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS Urbino, organizując wspólne wystawy, sympozja, letnie kursy i warsztaty w Polsce i we Włoszech. Prace warsztatowe Pracowni Technik Wklęsłodrukowych ASP w Łodzi doskonale wpisują się w działalność tego prestiżowego ośrodka a sympozjum jest okazją do konfrontacji ze światowymi trendami w grafice. Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie osiągnięć artystycznych studentów i pedagogów na forum międzynarodowym.

Podczas tegorocznego sympozjum włoskim odbiorcom zaprezentowane zostały najnowsze prace graficzne i rysunkowe zrealizowane przez studentów i pedagogów z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych. Przedstawiona została także książka artystyczna pt. „Flash Drawing Tour 2017” inspirowana włoskimi pejzażami. Książka, wydana w ekskluzywnym nakładzie 10 egzemplarzy, złożona jest z grafik studentów i pedagogów oraz zszyta i oprawiona w Urbino przez Giuliano Santiniego. Wystawa w Oratorium San Giovanni, które dwa lata temu obchodziło 600 lat swojego istnienia, przyciągnęła licznych odbiorców – mieszkańców Urbino, Fano, Pietrarubbii, studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych i uniwersytetu w Urbino, Wyższej Szkoły Projektowania Graficznego ISIA oraz Scuola del Libro. Gośćmi honorowymi byli znakomici włoscy graficy i wykładowcy: Siro Cangiotti, Pino Cucco, Alfredo Bartolomeoli, Bruno Cerboni Baiardi.

Goście entuzjastycznie przyjęli prace młodych polskich twórców, również w ankietach wyrazili niezwykle pozytywny odbiór wystawy, podkreślając wysoki poziom prac.

Podczas wernisażu obecny był przedstawiciel władz Urbino, vice sindaco Roberto Cioppi, który podkreślił, że wystawa i sympozjum są ważnym dla środowiska Urbino wydarzeniem kulturalnym i znakiem trwającej owocnej międzynarodowej współpracy.

Kilku z obecnych autorów prac zabrało głos i omówiono najważniejsze aspekty twórczości- był to niezwykle ważny moment zarówno dla wystawiających, jak i dla publiczności.
W aranżacji wystawy wzięli udział Francesco Righi, opiekun Galerii z ramienia Konfraterni Św. Jana Chrzciciela oraz Fernando Rusciadelli.
Przedsięwzięcie przykuło także uwagę mediów- obszerna relacja z wystawy została zrealizowana przez miejscową telewizje Tele 2000- reportaż można obejrzeć na kanale You Tube – zamieściliśmy link na stronie Facebookowej wydarzenia „Flash Drawing Tour” oraz „Koło naukowe Eksperymentarium”. Kolejna relacja została zrealizowana przez portal Pro Urbino. W dzienniku o zasięgu krajowym Corriere Adriatico zamieszczono zapowiedź wystawy, wkrótce spodziewamy się też recenzji autorstwa Eugenio Gulliniego.

Oratorio San Giovanni to ważne miejsce na kulturalnej mapie Włoch-wystawę obejrzy kilka tysięcy odbiorców z całego świata.

Pobyt w renesansowym „mieście idealnym” był dla studentów szansą na wzbogacenie wiedzy graficznej o doświadczenia włoskiej szkoły druku wklęsłego, zapoznanie się z tradycją urbinackiej Szkoły Książki oraz Szkoły Miedziorytu. W ramach tegorocznego Sympozjum studenci zwiedzili Centrum Sztuki w Pietrarubbi, gdzie mogli zapoznać się z rzeźbami i grafikami Arnaldo Pommodoro.

Przedsięwzięciu towarzyszy obszerne wydawnictwo pt. „Metal is Cool” zaprojektowane przez mgr Piotra Gryza, pod redakcją dr hab. Alicji Habisiak Matczak i dra hab. Jakuba Balickiego.
Wystawa była znakomitą promocją Akademii i jej studentów oraz Miasta Łodzi jako ośrodka akademickiego, gdyż poprzez realizację powyższego wydarzenia kulturalnego, Akademia ma wyjątkową możliwość zaprezentowania efektów pracy dydaktycznej i artystycznej szerszej publiczności.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Miasta Łodzi.
Wystawa: Metal is Cool
Miejsce: Oratorio San Giovanni, Via Barocci 61, Urbino, Włochy