dr Łukasz M. Sadowski, prof. uczelni
Instytut Edukacji Artystycznej
Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego (1997), doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii USKW w Warszawie (2004). Prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki nowożytnej, historii grafiki i historii rzeźby. W kręgu jego zainteresowań zawodowych znajdują się relacje między sztuką, architekturą Zachodu i Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia, Indochiny, Półwysep Malajski) od XVI do XX wieku oraz historia sztuki polskiej od XVI do XX wieku. Jest autorem kilkunastu artykułów w językach: polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, a także tłumaczonymi na niemiecki i chiński. Jest stypendystą PAN i Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie i Harbinie (2009).
Prowadził wykłady na temat historii sztuki polskiej w języku angielskim na: Uniwersytecie w Leeds, Akademii Sztuk Pięknych we Florencji, Uniwersytecie w Lizbonie, Uniwersytecie w Tartu, Uniwersytecie w Cluj-Napoca, Instytucie Włoskim w Kairze; w języku francuskim: Uniwersytecie Sorbonne-Paris, Uniwersytecie Lyon Jean Moulin, ESAD Amiens, ENSBA Angers; po rosyjsku: w Akademii Architektury, Malarstwa i Rzeźby Głazunowa w Moskwie, Instytucie Polskim w Mińsku.
Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Paryżu, Moskwie, Petersburgu, Kazaniu, Florencji, Tainan.
Od 2012 roku pełni funkcję Prezesa Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, jest członkiem i sekretarzem Rady Naukowej Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, członkiem Rady Redakcyjnej periodyku „Architekturnoye nasledstvo” w Petersburgu, a także członkiem Rady Programowej „Kalejdoskopu Kultury” Łódź.
Zajmuje się również tworzeniem reliefów rzeźbiarskich. Prezentował je na dwóch wystawach indywidualnych. Uczestniczył także w wystawach zbiorowych.
Publikacje książkowe:
Kostium francuski a architektura rezydencjonalna polskiej arystokracji i ziemiaństwa w latach 1864-1914, wyd. DIG, Warszawa 2006
Rezydencje Muzea w Polsce, wyd. Arkady, Warszawa 2007
Perły architektury w Polsce, wyd. Arkady, (reedycja) Warszawa 2010 i 2012
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.