P
mgr Magdalena Pejga
Instytut Rzeźby
Urodziła się w 1968 roku w Łodzi. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi (1982-1987). W 1989 roku rozpoczęła studia w Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze (Republika Czeska) na Wydziale Szkła Artystycznego pod kierunkiem prof. Vladimira Kopeckeho. Studia ukończyła w 1994 roku. Od 1997 roku prowadzi autorską pracownię szkła artystycznego. Wieloletnia praca nauczyła ją uniwersalności tworzenia. Opracowała wiele technik łączenia szkła z innymi materiałami.
Oprócz prac rzeźbiarsko-designerskich projektuje i wykonuje prace związane z architekturą, renowacją i rekonstrukcją starych wnętrz (Centrum Olimpijskie i siedziba CBC w Warszawie, Cerkiew w Łodzi).
Jedną z jej autorskich technik jest dyfuzyjna metoda zdobienia szkła. Wieloletnie doświadczenia zaowocowały współpracą z firmą Tiffany (renowacja i rekonstrukcja witraży w Pałacu Buckingham).
Fascynuje ją szkło jako materiał, jego możliwości technologiczne, to w jaki sposób można je łączyć z innymi materiałami. Szkło, które można wyginać, szlifować, kroić, tłuc, sklejać, wypalać, deformować.
Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych:
- Polski Instytut Kultury, Praga – wystawa pracy dyplomowej
- Tajemnice Szkła, Zamek Ujazdowski, Warszawa
- Magdalena Pejga – Szkło, Galeria Opera, Warszawa
- Design by Pejga, Galeria Odwach, Wrocław
- Kryształowy zawrót głowy, Galeria BB, Wrocław
- Europa przy stole, Podwójna rzeczywistość, Mâcon, Francja
- SPAP Galeria u Sv. Martina, Praga, Czechy
- Ambiente, Frankfurt a/Main, Niemcy
- Stół Polski, Arsenał de Metz, Francja
- Szkoła Prof. Kopeckeho, Glasgalerie Hittfield, Hamburg
- Koktajl, Współczesne szkło unikatowe, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
- Polska sztuka, Gerona, Hiszpania
- Unikaty – Szkło polskie XXI wieku, Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra
- Femme Fatale, Muzeum Szkła i Biżuterii, Jablonec nad Nisou, Czechy
Reprezentowała polską sztukę na wystawach w Algierii, Indiach, Włoszech, Szwajcarii, Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Uczestniczyła w międzynarodowych sympozjach i festiwalach szklarskich. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych oraz muzealnych.