Pracownicy akademiccy

Filename: 12.jpg
    Filename: IMGL5735.jpeg

Instytut Ubioru

Małgorzata Czudak jest profesorem ASP w Łodzi, projektantką ubioru, pasjonatką mody i designu, jej znak rozpoznawczy to MC. Dylom obroniła w Pracowni Projektowania Ubioru prof. A. Pukaczewskiej. Tytuł doktora habilitowanego uzyskała w 2008 roku za kolekcję ubiorów Minimal. Prowadzi Pracownię Projektowania Ubioru w Instytucie Ubioru. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami, którzy po skończeniu Akademii tworzą własne marki lub pracują dla firm odzieżowych. Współtworzyła MMC Studio Design.

Łączy wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem. Od kilkunastu lat jest związana z branżą mody jako projektant ubioru. Jest jurorem w konkursach – Dobry Wzór w IWP w Warszawie, Rebelpin, Native – międzynarodowym konkursie ACTE dla młodych projektantów – Berlin, Rzym, Sztokholm (on-line). Bierze udział w konferencjach w Polsce i za granicą. Opracowuje artykuły i wykłady dotyczące tendencji, wzornictwa, projektowania. Jest autorką rozdziałów w podręczniku dla studentów projektowania Projektowanie Ubioru – 2 wydania.︎ Wygłosiła laudację z okazji nadania tytułu doktora honoris causa ASP w Łodzi Zbigniewowi Jerzemu Antkowiakowi. ︎ ︎ ︎ ︎

Jest minimalistką z wyboru, ogranicza zbędne elementy. Stawia na jakość wykonania i jakość materiałów, a nie masową produkcję i fast fashion. Ceni tradycyjne rzemiosło i pracę ręczną. Funkcjonalność i praktyczne detale są szczególnie ważne – kieszenie, w których można schować dłonie i ukryć niezbędne drobiazgi, niewidoczne zapięcia. Jej autorskie kolekcje produkowane są w limitowanych seriach sygnowanych marką M CZUDAK. Dużą uwagę przykłada do świadomego i odpowiedzialnego projektowania, dla którego priorytetem są rzeczywiste potrzeby człowieka, dbałość o środowisko, etyczne zasady produkcji. Interesuje się nowymi technologiami i materiałami. Projektuje ubrania z przyjemnością, dla przyjemności noszących je osób.

Pokazy indywidualne kolekcji: Quasi Nero / Warszawa, MC Brunch / Warszawa, Greysh / ŁODŹ, pokaz podczas otwarcia CPM / ŁODŹ.

Pokazy zbiorowe: AMBASADA RP W ATENACH, gala otwarcia FASHION WEEK ODESSA / Ukraina, MINSK FASHION WEEK / Mińsk, STUTTGARD / Niemcy, wystawa pedagogów w Oslo / Norwegia.

2020 – autorska kolekcja Carbon – wystawa indywidualna w Galerii Pracowni Ubioru ASP Kraków,

2020 –  międzynarodowa wystawa GLOBAL QIPAO w China National Silk Museum /Hangzou /Chiny

Organizuje i reżyseruje pokazy mody studentów, absolwentów w ramach współpracy ASP z łódzkim Szpitalem im. M. Kopernika, jest współorganizatorem wydarzenia BRA DAY dla kobiet po rekonstrukcji piersi.