Poprzednie edycje
2021 / Powroty
Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w konferencji naukowej „POWROTY”, będącej częścią wydarzenia ECO MAKE 2021. Konferencja odbędzie się 28 października 2021 roku.
Konferencja naukowa „POWROTY” skierowana jest do interdyscyplinarnego środowiska naukowego, w tym do studentów, a także uczniów szkół średnich i przedsiębiorców. Tytułem konferencji – „POWROTY” – chcemy zachęcić słuchaczy do skierowania uwagi na tradycyjne metody wytwórcze – RZEMIOSŁO, którego działalność odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego i wsparcia lokalnych wytwórców, oraz na hasło LOKALNOŚĆ, dzięki któremu budujemy wspólnoty i akcentujemy znaczenie zrównoważonego rozwoju.
Tegoroczna konferencja, której głównym hasłem są POWROTY, ma na celu pobudzenie do refleksji i wywołanie potrzeby przemodelowania dotychczasowego dominującego konsumpcyjnego stylu życia. Zaproszeni na konferencję goście podejmą próbę przekonania jej uczestników, że projektowanie to nie tylko wymyślanie rzeczy ładnych, ale też potrzebnych i wartościowych. Zaprezentują też konkretne dobre praktyki.
Promocja rozwiązań projektowych i artystycznych realizowanych w duchu budowania dobra wspólnego, wspólnoty, szacunku i rozumienia świata przyrody jest jedną z nadrzędnych dróg wielostronnego rozwoju osobowości oraz zrównoważonego rozwoju.
Książka biogramów i abstraktów
Panel 1: RZEMIOSŁO, początek, godz. 11.00 – nagranie (YouTube)
moderator: dr hab. Katarzyna Wróblewska, prof. uczelni (ASP w Łodzi)
Wykład wstępny: dr. hab. Małgorzata Czudak, prof. uczelni (ASP w Łodzi)
Paneliści: Olga Bratkowska (Ochnik), dr Dorota Salska (ASP Łódź), Sandra Skórka (Skórka.bags), Weronika Surdacka
Victor Papanek, projektant, wykładowca i filozof designu, uważał, że designerzy ponoszą odpowiedzialność za wybory, których dokonują podczas procesu projektowego, decydując np. o materiałach, z których korzystają. Wybierając materiały ekologiczne albo zwracając się w stronę odpowiedzialnego projektowania, odpowiadającego na prawdziwe potrzeby ludzi, są w stanie wpływać na realne zmiany w środowisku czy społeczeństwie. Czy rzemiosło to odpowiedzialne projektowanie? Designerzy w świecie fashion w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – jakie wyzwania stawia przed nimi branża modowa? Czy na odpowiedzialne projektowanie mają wpływ potrzeby społeczne? Czy współcześni projektanci są w stanie wpływać na zmiany w środowisku? Co wartościowego znajdujemy w rzemiośle sprzed lat, a czym może się poszczycić współczesna branża?
Panel 2: LOKALNOŚĆ, początek, godz. 13.30 – nagranie (YouTube)
moderator: dr Agnieszka Sobol
Wykład wstępny: prof. dr hab. Barbara Szulczewska
Paneliści: dr Paweł Grobelny (ASP Warszawa), Łukasz Pawlik (ZZM Kraków), Katarzyna Roj (BWA Wrocław)
Prezentacje i dyskusje w ramach panelu prowadzone będą wokół następujących zagadnień i trendów: nowe trendy urbanistyki; miasta: 15-minutowe, zwarte i polifunkcyjne; miasta przyjazne pieszym i rowerzystom; miasta różnorodne biologicznie i przyjazne przyrodzie; nowe odkrywanie okolicy – proste rozrywki zamiast parków rozrywki; dbałość o otoczenie – inicjatywy oddolne i sąsiedzkie; nowe relacje międzyludzkie – grupy wspólnotowe i samopomocowe; rozwój lokalnego współdzielenia; wsparcie lokalnej przedsiębiorczości i rodzimych wytwórców; powrót do domu – przeprojektowanie przestrzeni domu (sprzęty zbędne i niezbędne); zieleń w domu i wokół niego; powrót do lokalnych materiałów, tradycji, rodzimych wartości, tożsamości i więzi.
Panel 3: POWROTY, początek, godz. 17.00 – nagranie (YouTube)
moderator: dr Anna Wrzesień (ASP w Łodzi), mgr Marta Pokorska-Jurek (Formy Przekazu)
Uczestnicy podcastów: prof. dr. hab. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski), mgr inż. Ewelina Niedzielska (lovish.pl), prof. Mariusz Włodarczyk (ASP Łódź), Julia Blanc-Michalska
Panel zostanie zbudowany w oparciu o wywiady z wybranymi uczestnikami dotychczasowych trzech konferencji naukowych ECO MAKE, które odbyły się w 2017, 2018 i 2020 roku. Wrócimy z pytaniami do naszych panelistów, próbując dowiedzieć się, jak na przestrzeni tych kilku lat zmieniły się lub ewoluowały zagadnienia prezentowane podczas poprzednich konferencji. W ostatnim czasie rozwiązania eko nasiliły się i bardzo często pojawiają się w większości dziedzin naszego życia. Koncepcje „integralności ekologicznej” zakładają potrzebę zachowania odpowiedniej, motywowanej etycznie równowagi w relacjach między środowiskiem tworzonym przez człowieka a środowiskiem przyrodniczym.
Wydarzenie konferencja POWROTY na Faceboou
Ankieta ewaluacyjna (wypełnioną ankietę należy odesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)