Wydarzenia

2

Miło nam poinformować, że w dniach 13-25 września 2019 r. odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Graficzne Pracowni Technik Wklęsłodrukowych w Urbino pt. „Flash Drawing Tour – Urbino – Fano – San Leo 2019”. Gościem specjalnym sympozjum była dr hab. Alicja Habisiak Matczak, prof. ASP. Asystentem był mgr Oskar Gorzkiewicz.

Sympozjum uświetnił także Giuliano Santini – dyrektor Centrum KAUS. W ramach tego przedsięwzięcia odbyła się prezentacja prac studentów oraz pedagogów łódzkiej Akademii w prestiżowych galeriach włoskich: Oratorio San Giovanni w Urbino, oraz w ex Chiesa San Leonardo w Fano. 

Urbino to prężny ośrodek uniwersytecki, który w szczególny sposób kultywuje tradycję grafiki artystycznej, jako jeden z najważniejszych ośrodków na świecie. Od 2004 roku Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi współpracuje z tamtejszym Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS Urbino, organizując wspólne wystawy, sympozja, letnie kursy i warsztaty w Polsce i we Włoszech. Prace warsztatowe Pracowni Technik Wklęsłodrukowych ASP w Łodzi doskonale wpisują się w działalność tego prestiżowego ośrodka i są okazją do konfrontacji ze światowymi trendami w grafice. Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie osiągnięć artystycznych studentów i pedagogów na forum międzynarodowym.

Podczas tegorocznego sympozjum włoskim odbiorcom zaprezentowane zostały najnowsze prace graficzne i rysunkowe zrealizowane przez studentów z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych. Zaprezentowana została także książka artystyczna pt. „Flash Drawing Tour” inspirowana włoskimi pejzażami. Książka, wydana w ekskluzywnym nakładzie 10 egzemplarzy, złożona jest z grafik studentów i pedagogów oraz zszyta i oprawiona w Urbino przez Giuliano Santiniego. Na wystawie w Oratorium San Giovanni, które trzy lata temu obchodziło 600 lat swojego istnienia, pokazane zostały najnowsze prace młodych adeptów grafiki oraz wykładowców.

Pobyt w renesansowym „mieście idealnym” było ponadto szansą na wzbogacenie wiedzy graficznej naszych studentów o doświadczenia włoskiej szkoły druku wklęsłego, zapoznanie się z tradycją urbinackiej Szkoły Książki oraz Szkoły Miedziorytu.

Wystawa była promocją Akademii i jej studentów oraz Miasta Łódzi jako ośrodka akademickiego, gdyż poprzez realizację powyższego wydarzenia kulturalnego, Akademia ma wyjątkową możliwość zaprezentowania efektów pracy dydaktycznej i artystycznej szerszej publiczności.

Wystawa w Oratorium San Giovanni przyciągnęła licznych odbiorców – mieszkańców Urbino, Fano, studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych i uniwersytetu w Urbino, Wyższej Szkoły Projektowania Graficznego ISIA oraz Scuola del Libro. Gośćmi honorowymi byli znakomici włoscy graficy i wykładowcy: Siro Cangiotti, Pino Cucco, Alfredo Bartolomeoli, Bruno Cerboni Baiardi.

Goście entuzjastycznie przyjęli prace młodych polskich twórców, również w ankietach wyrazili niezwykle pozytywny odbiór wystawy, podkreślając wysoki poziom prac.

Kilku z obecnych autorów prac zabrało głos i omówiono najważniejsze aspekty twórczości – był to niezwykle ważny moment zarówno dla  wystawiających, jak i dla publiczności.

W aranżacji wystawy wzięli udział Francesco Righi, opiekun Galerii z ramienia Konfraterni Św. Jana Chrzciciela oraz Fernando Rusciadelli.

W dzienniku o zasięgu krajowym Corriere Adriatico zamieszczono zapowiedź wystawy, wkrótce spodziewamy się też recenzji autorstwa Eugenio Gulliniego.

Oratorio San Giovanni to ważne miejsce na kulturalnej mapie Włoch – wystawę obejrzy kilka tysięcy odbiorców z całego świata.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Miasta Łodzi.

logosy lodz kreuje 93f10logosy opus centrum 3d6dflogosy pola deisgnu fd032

do góry