Wydarzenia

1

Już 20 lutego 2025 r. po raz drugi w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi rozpocznie się ArchiArt – kolejna edycja ogólnopolskiego wydarzenia skierowanego do studentów i nauczycieli akademickich architektury wnętrz z polskich uczelni artystycznych.

Na wydarzenie składa się konferencja z udziałem ekspertów pod hasłem przewodnim „Dziedzictwo i Tożsamość” oraz wystawy:

  • „Najlepsze Dyplomy Architektury Wnętrz 2024” – wystawa prezentująca wybrane prace dyplomowe obronione w 2024 roku,
  • „InteriorArt” – wystawa prezentująca prace prelegentów konferencji, nauczycieli akademickich polskich uczelni artystycznych i zaproszonych gości
  • Studenci Architektury Wnętrz ASP Łódź 2024” – wystawa prezentująca prace studentów kierunku architektura wnętrz łódzkiej ASP.

ArchiArt to inicjatywa, której celem jest integracja środowiska akademickiego oraz prezentacja idei, projektów, procesów dydaktycznych, jak i realizacji z szeroko rozumianego obszaru sztuki projektowania wnętrz. 

Uczestnicy konferencji oraz wystaw – nauczycie akademiccy oraz studenci – będą mieli okazję zaprezentować swoje najlepsze realizacje oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami o zmieniającym się technologicznie oraz kulturowo świecie.

Wymiana wiedzy i doświadczeń w ramach paneli konferencyjnych umożliwi połączenie perspektyw praktyków i teoretyków architektury wnętrz z świeżym spojrzeniem młodych adeptów sztuki projektowania.

Celem wydarzenia ArchiART jest wspieranie kreatywności, rozwijanie umiejętności projektowych oraz inspirowanie do ciągłego rozwoju.

Organizatorem wydarzenia ArchiArt 2025 jest Instytut Architektury Wnętrz należący  do Wydziału Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Komitet organizacyjny wydarzenia

  • dr hab. Beata Wawrzecka, prof. uczelni
  • mgr Paulina Wojnar
  • mgr Karolina Stolińska
  • mgr inż. arch. Michał Kruszyniak
  • Elżbieta Wysocka

Komitet naukowy konferencji i wydarzenia:

  • dr  hab. inż. arch. Robert Sobański, prof. uczelni
  • dr hab. inż. arch. Rafał Szrajber, prof. uczelni

21 lutego 2025 r., godz. 10.00-14.30
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121, budynek CPM

Na konferencję złoży się seria wykładów i prezentacji poświęconych tematowi dziedzictwa i tożsamości w projektowaniu architektury wnętrz, podsumowanych w ramach każdego z dwóch paneli dyskusją.

Dziedzictwo i tożsamość to fundamenty, na których budujemy przyszłość. Czerpiąc z tego, co pozostawiły poprzednie pokolenia, kreujemy jutro w oparciu o nasze doświadczenie i kulturę. Idąc tropem idei Gregory’ego Ashwortha, trzeba zauważyć, że dziedzictwo nie jest czymś statycznym ani jedynie „odziedziczonym”, jest raczej procesem społeczno-kulturowym, w ramach którego wybieramy, co z przeszłości przekazywane jest dalej, co staje się fundamentem kolejnych idei i projektów.

Trzeba  więc uznać, że dziedzictwo jest tworem dynamicznym, który może zmieniać się w zależności od kontekstu społecznego, politycznego i kulturowego.  Podobnie tożsamość kulturowa nie jest statyczna, zmienia się pod wpływem globalizacji, migracji, kontaktów międzykulturowych, technologii i przemian społecznych. To, co kiedyś było postrzegane jako esencja danej kultury, może być interpretowane w nowych warunkach albo ulegać przemianom. 

Celem konferencji jest próba spojrzenia przez pryzmat idei projektowych, działań i procesów dydaktycznych na kształtowanie dziedzictwa oraz tożsamości przez doświadczonych i młodych projektantów.

Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń wystąpień (max. 15 min.) do 7.02.2025 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do sekretarza konferencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program Konferencji:

10:00-10.15

Otwarcie konferencji. Przywitanie gości

10:15-10.35

mgr inż arch. Katarzyna Rudólff-Kanabaj, „Tożsamość miejsca i kontekst przestrzeni – procesy dydaktyczne architektów wnętrz i architektów”

10:35-10.55

mgr inż. arch. Bartosz Warzecha, „Rynek Odzyskany”

10:55-11.15

mgr Aleksander Dynarek, „Kod Tożsamości”

11:15-11.35

prof. dr hab. Marta Weronika Węcławska-Lipowicz, „Zakorzenienie daje gwarancję wzrostu”

11:35-11.55

dr inż. arch. Aleksandra Truchel, „Popkultura w projektowaniu wnętrz komercyjnych”

11:55-12.15

mgr. inż. arch. Michał Kruszyniak, „Gry wideo jako nośnik dziedzictwa kulturowego”

12:15-12.40

Panel dyskusyjny – podsumowanie konferencji

12:40

Zakończenie konferencji

Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68

Wystawa prezentująca prace dyplomowe, reprezentatywnie odnoszące się w tym roku do szeroko rozumianej tematyki dziedzictwa i tożsamości. Ekspozycja ukazuje różnorodne perspektywy kształcenia, a także jest przeglądem idei projektowych oraz tematów poruszanych współcześnie przez młodych projektantów.

Informacje organizacyjne: każda z zaproszonych uczelni może zgłosić dwie prace: jedną licencjacką, jedną magisterską. W celu ustalenia szczegółów udziału w wystawie prosimy o kontakt z kuratorkami.

Kuratorki wystawy: mgr Karolina Stolińska (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), mgr Paulina Wojnar,

Wernisaż wystawy: 21.02.2025 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 21.02- 6.03.2025 r. 

Galeria Aula Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121, budynek CPM, I piętro

Wystawa prezentująca działania projektowe i artystyczne w zakresie architektury wnętrz pedagogów polskich uczelni artystycznych. Ekspozycja jest próbą spojrzenia na twórczość przez pryzmat dziedzictwa i tożsamości zapisanych w pracach.

Kurator wystawy i zgłoszenia prac: Michał Kruszyniak (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Wernisaż wystawy: 21.02.2025 r., godz. 16:00
Czas trwania wystawy: 21.02-6.03.2025 r.)

Galeria HOL Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121, budynek CPM, parter

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace z zajęć kursowych i pracowni projektowych Instytutu Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

Kurator wystawy: mgr Elżbieta Biskup

Wernisaż wystawy: 20.02.2025 r., godz. 15.00
Czas trwania wystawy: 20.02-6.03.2025 r.

Galeria Biała Ściana
ul. Wojska Polskiego 121
budynek główny ASP w Łodzi, V piętro

Na wystawie w Galerii Biała Ściana prezentujemy prace studentów z Pracowni Projektowania Przestrzeni i Obiektów Wirtualnych do Gier, prowadzonej w Instytucie Architektury Wnętrz przez dra hab. inż. arch. Rafała Szrajbera, prof. uczelni oraz mgra Michała Kruszyniaka.

Wernisaż wystawy: 20.02.2025 r., godz. 14.00
Czas trwania wystawy: 20.02-6.03.2025 r.

Galeria Lektorium, Biblioteka ASP
ul. Wojska Polskiego 121, Łódź

„GAME WORLDS. Press Start” to kolejna z cyklu wystaw poświęconych światom gier wideo – ich miejscom, przedmiotom i architekturze. Projektowe korzenie gier tkwią w dziedzictwie kulturowym, tożsamości twórców oraz inspiracjach czerpanych z rzeczywistej przestrzeni. Te prezentowane na wystawie ukazują, jak cyfrowe krajobrazy mogą stać się nośnikami historii, mitów i osobistych narracji, łącząc wirtualną eksplorację z autentycznymi odniesieniami do świata rzeczywistego.

Czas trwania wystawy: 14.02-10.03.2025 r.
Finisaż wystawy: 10.03.2025 r. (poniedziałek), godz. 12.00

do góry