Wydarzenia
Zmarł prof. Andrzej Marian Bartczak
Z wielkim smutkiem żegnamy Profesora Andrzeja Mariana Bartczaka, legendę polskiej grafiki i malarstwa, znakomitego Pedagoga, który przez dekady inspirował studentów naszej uczelni.
Był nie tylko artystą o niezwykłej wrażliwości, ale także człowiekiem pełnym ciepła, mądrości oraz niezrównanej pasji do sztuki. Jego prace, przeniknięte głęboką refleksją, na zawsze wpisały się w kanon polskiej sztuki.
Kochany przez pokolenia studentów Akademii, zawsze znajdował dla nich czas, otaczał uwagą, a po studiach z ciekawością śledził ich dalsze losy.
Dziękujemy, Profesorze, za wszystkie cenne lekcje, które wykraczały daleko poza ramy uczelni.
Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie
składają Rektor, Senat oraz pracownicy i studenci
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 17 stycznia 2025 r. o godz. 12:30 w Parafii św. Józefa przy ul. Farnej 12 w Łodzi–Rudzie.
Andrzej Marian Bartczak
Urodził się w 1945 r., studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1963-1969, na Wydziale Tkaniny. Studia malarskie realizował u profesorów Stanisława Byrskiego i Stanisława Fijałkowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1969 r.). W 1971 roku podjął pracę pedagogiczną i artystyczną w macierzystej Uczelni jako asystent prof. Stanisława Fijałkowskiego na Wydziale Grafiki w Pracowni Technik Drzeworytniczych. Po przewodzie kwalifikacyjnym I stopnia (dr sztuki) w 1975 roku wykładał jako adiunkt, a po przewodzie kwalifikacyjnym II stopnia (dr hab. sztuki) w 1982 roku pracował na stanowisku docenta. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych.
W latach 1974-2010 kierował Pracownią Technik Drzeworytniczych, którą następnie przekształcił w Pracownie Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej. W latach 1984-2008 pełnił funkcję kierownika Katedry Grafiki Warsztatowej. Od roku 2010 kierownik Pracowni malarstwa I (Otwarta księga). Promotor w przewodach doktorskich, recenzent w postępowaniach habilitacyjnych i o nadanie tytułu naukowego profesora.
Uprawiał twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej, ceramiki, sztuki przedmiotu, książki artystycznej i poezji. Od roku 2002 realizował koncepcję Porcelanowej biblioteki, w której tekst i obraz stapiają się ze sobą w całość.
Jego prace prezentowane były na ponad 200 wystawa indywidualnych, pokazach i prezentacjach w Polsce, Europie i USA. Od 1969 roku brał udział w prawie 500 wystawach zbiorowych, krajowych, międzynarodowych i sztuki polskiej za granicą.
Laureat ponad 50 nagród, wyróżnień i medali za twórczość i wybitne osiągnięcia w szkolnictwie wyższym m.in. trzy nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W 2015 r. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2021 Nagrodę Miasta Łodzi.