Wydarzenia
„GOODBOY” Michała Szulca – kolekcja, która zmienia reguły gry
Czy odpady skórzane mogą stać się materiałem dla kolekcji? Dr Michał Szulc udowadnia, że tak. 14 grudnia 2024 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi projektant związany z Instytutem Ubioru ASP w Łodzi zaprezentował swoją najnowszą kolekcję „GOODBOY” – efekt pracy badawczej zrealizowanej w uczelni.
Głównym założeniem kolekcji było przywrócenie do obiegu skóry naturalnej, będącej jednym z odpadów przemysłu odzieżowego. W produkcji ubrań i akcesoriów skórzanych odpad produkcyjny stanowi ok. 40% materiału. Jest on utylizowany – składowany na wysypiskach śmieci lub spalany.
W projektach Szulca wykorzystano naturalne, nieregularne brzegi skór, fragmenty z błędami garbarskimi i resztki powstałe w trakcie wykroju. Stworzone z resztek błamy zostały następnie przetworzone przez ręczne malowanie, druk, haft i tłoczenie. Dzięki tym zabiegom powstał materiał, który może być odczytany przez potencjalnego konsumenta nie jako przypadkowy zestaw skórzanych odpadów, ale jako estetyczny, pełnowartościowy produkt.
„GOODBOY” to kolekcja męska, w której odnaleźć można nawiązania do strojów łódzkich piłkarzy i ich kibiców. Przetworzone w kolażach fotografie stały się kreatywną interpretacją stroju sportowego, przetransponowanego na współczesną kolekcję, uszytą ze skóry naturalnej.
Projekt "AUXILIUM. Kolekcja ubiorów i akcesoriów ze skóry naturalnej, włączająca do obiegu odpady produkcyjne przemysłu odzieżowego" realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Łodzi.
Projekt "AUXILIUM ALBUM. Włączenie do obiegu odpadów produkcyjnych przemysłu odzieżowego na przykładzie ubiorów i akcesoriów ze skóry naturalnej" jest pracą badawczą realizowaną w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Więcej o projekcie:
Zdjęcia: Jarek Darnowski