Wydarzenia

2

Celem projektu prowadzonego przez dr Annę Wrzesień i mgr. Karola Janiaka z Instytutu Wzornictwa ASP w Łodzi było badanie wpływu komunikacji wizualnej w wybranej jednostce medycznej na ich użytkowników. Autorzy szukali odpowiedzi miedzy innymi na pytania, jakie informacje są niezbędne z punktu widzenia pracownika, czego potrzebuje użytkownik – pacjent, czy system informacji wizualnej (wayfinding) może być nie tylko funkcjonalny, ale i korzystnie wpływać na komfort psychiczny, jaka powinna być najlepsza proporcja w proponowanych rozwiązaniach systemowych.

Do przeprowadzenia badania początkowo została wybrana duża jednostka medyczna – Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi. Ostatecznie zdecydowano się poddać analizie nowy obiekt należący do Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – siedzibę Akademickiego Centrum Designu. Budynek okazał się doskonałym podmiotem badań – jest nieznany respondentom, cechuje go prosty, podstawowy system wizualny. Badanie polegało na rozwiązaniu problemów przestrzennych w wybranym miejscu, tj. zaproponowaniu sprawnego systemu oznaczeń, kierunków, znaków, informacji. Aby nowy system mógł być sterowny, powinien spełniać trzy kryteria: użytkownik powinien wiedzieć, gdzie dokładnie się znajduje, powinien łatwo odnaleźć drogę do swojego celu, a także wyobrazić sobie mapę terenu i dobrze odnaleźć się w przestrzeni (zapamiętywać elementy systemu).

Do tej części badania niezbędne było użycie eyetrackera mobilnego – okularów umożliwiających precyzyjne śledzenie wzroku potencjalnego użytkownika, jak i projektanta. Testy śledzenia powinny być wykonywane kilkukrotnie, uwzględniając poprzednie dane. Przy projektowaniu systemów wizualnych współczesna technologia może okazać się kluczowa nie tylko w projektach badawczych, ale i dydaktycznych.

Praca badawcza finansowana ze środków MNiSW w ramach dotacji podmiotowej na utrzymanie potencjału badawczego.

do góry