Wydarzenia

0
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 127.93 KB

14. edycja Konkursu „Mam Pomysł na Start-up” rozstrzygnięta. Podczas gali finałowej, która odbyła się 2 grudnia 2022 r. w łódzkim Orientarium, wyróżnionych i nagrodzonych zostało 14 najlepszych projektów. Wśród laureatów znalazły się twórczynie związane z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

Tegoroczne zaangażowanie Partnerów Konkursu przełożyło się na rekordową pulę nagród - aż 500 000 złotych. Jednym z nich była Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, która ufundowała Nagrodę Rektora o wartości 3000 złotych oraz wyróżnienie w postaci grafiki „Perspektywy europejskie – Espace Léopold / European Perspectives – Espace Léopold” autorstwa dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni.

Pierwsza z nagród powędrowała do twórców projektu Slow Painting Studio, za którym stoją Jakub Krężel, Andrzej Sieczkowski, Karolina Gębka i dr Aleksandra Ignasiak, prowadząca w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej. Projekt zdobył również nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł od firmy Rekeep oraz nagrodę w postaci obsługi prawnej kancelarii Fortak&Karasiński Attorneys at Law LLP.

Projekt badawczy Slow Painting Studio dotyczy pozyskiwania naturalnych barwników i pigmentów z resztek roślin jadalnych. „Wyprodukowałyśmy już pierwsze kredki z czerwonej kapusty, ale wierzymy, że ich pigmenty (pozyskiwane etycznie i w myśl zero waste) znajdą w przyszłości zastosowanie również w wielu innych branżach w kraju i za granicą” - mówi dr Aleksandra Ignasiak.

Wyróżnienie od Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi trafiło z kolei do twórców projektu „Mikrokapsułkowany preparat miodu pszczelego do zastosowań biomedycznych”, który stworzyli: Justyna Rosicka-Kaczmarek, Gabriela Kowalska, Karolina Miśkiewicz oraz Tomasz P. Olejnik.

Wśród laureatów konkursu znalazła się również Katarzyna Koba, absolwentka dawnego Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, autorka projektu „SensiVR”. Zaprojektowane przez nią urządzenie służy edukacji i terapii sensorycznej dzieci w wieku 7-10 lat w środowisku wirtualnej rzeczywistości. To innowacyjne rozwiązaniem obniża koszty terapii, a przy tym zwiększa zakres pomocy specjalistycznej, zdalnie monitorując postępy pacjentów. Projekt nagrodzony został również przez Akademię Muzyczną w Łodzi.

W tym roku do konkursu zgłoszono 150 projektów biznesowych z całego świata. Finalnie do programu akceleracyjnego zostało zakwalifikowanych 28 projektów. Do wspierania projektów zaproszeni zostali najlepsi managerowie, trenerzy, eksperci z dużą wiedzą i doświadczeniem. Przez okres 6 miesięcy 64 mentorów, trenerów, ekspertów wspierało startupy w procesie rozwoju. Celem konkursu jest połączenie młodego biznesu z potencjalnymi klientami i wsparcie ich rozwoju na najtrudniejszym początkowym etapie.

do góry