Filename: YTAT2022_www_asp_540x277.png
    Filename: 03.jpg
    Filename: 04.jpg
    Filename: 05.jpg

Wernisaż wystawy „YTAT 2022”, który odbył się 9 października 2022 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, zwieńczył czwartą edycję międzynarodowego konkursu skierowanego do studentów uczelni artystycznych tworzących w zakresie sztuki tkaniny. Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji poznaliśmy tegorocznych laureatów.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT 2022 skupiło młodych twórców z aż 17 uczelni artystycznych z 11 krajów świata: Szwecji, Estonii, Finlandii, Litwy, Japonii, USA, Czech, Słowacji, Rumuni, Słowenii i Polski. Zgłoszone do konkursu prace oglądało znakomite międzynarodowe jury, w którym zasiadały:

• Hella Jongerius (holenderska projektantka, absolwentka Design Academy w Eindhoven);
  • Aleksandra Gaca (polska projektantka tkanin artystycznych tworząca w Holandii, laureatka Dutch Design Award);
  • Janis Jefferies (artystka, badaczka, emerytowana profesor Uniwersytetu Londyńskiego);
  • Jessica Hemmings (profesor HDK-Valand na Uniwersytecie w Göteborgu, absolwentka projektowania tekstyliów w Rhode Island School of Design) oraz
  • Dorota Stępniak (kuratorka, badaczka, dziennikarka i wykładowczyni. Pomysłodawczyni i managerka pierwszego w Polsce festiwalu poświęconego designowi – Łódź DesignFestival).

Obrady jury, które odbyły się 7 października 2022 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, przyniosły werdykt w postaci czterech równorzędnych nagród przyznanych w trzech kategoriach:

Kategoria: tkanina artystyczna

• Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Maria Pilm za pracę pod tytułem: „Brak równości w społeczeństwie funkcjonującym w oparciu o nowoczesne technologie (smart socjety) na przykładzie różnych pokoleń”.
  • Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Jonatan Jurkowski za pracę pod tytułem „Mandorla dla ziemi”.

Kategoria: tkanina projektowa

• Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Zuzanna Wójcik za pracę pod tytułem: „Soft or not”.

Kategoria interdyscyplinarna

• Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Renata Ramola-Piórkowska za pracę pod tytułem: „Jutro. Tkaniny z użyciem nasion”.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Organizatorem YTAT 2022 jest Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a współtwórcami wydarzenia – jego partnerzy: Centralne Muzeum Włókiennictwa (główny partner merytoryczny oraz pomysłodawca tegorocznego sympozjum) oraz Miejska Galeria Sztuki w Łodzi.

Wystawa YTAT 2022 jest wydarzeniem towarzyszącym 17. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

Wydarzenie YTAT 2022 zostało objęte patronatem honorowym przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Wojewodę Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Gazeta Wyborcza”, magazyn „Kalejdoskop” oraz TVP3 Łódź.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerzy

logosy miejska galeria sztuki w lodzi b65cdlogosy centralne muzeum wlokiennictwa2 fc599

Logo 17. Międzynarodowych Triennali Tkaniny w Łodzi

Patronat honorowy