Wydarzenia

Na białym poziomym prostokącie czarną czcionką,  zajmujące niemal całą powierzchnię dwie małe litery – m s. Pod nimi mniejszy napis: Muzeum Sztuki.  Ten układ graficzny stanowi logo Muzeum Sztuki w Łodzi.
0
  • miniatura
    Filename: muzeum-sztuki.jpg
    Size: 28.03 KB

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi już po raz szósty podjęła współpracę z  Muzeum Sztuki w Łodzi, tworząc studentkom i studentom możliwość współpracy z artystkami i kuratorkami w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego. W ramach tej edycji mentorką była Katarzyna Kozyra, która zaproponowała uczestnikom i uczestniczkom podjęcie tematu duchowości i niematerialności.

W jaki sposób w różnych mediach sztuki można oddać zjawiska niezauważalne dla oka – procesy chemiczne, fizyczne, ale i metafizyczne, duchowe, emocjonalne? Jak oddać w sztuce niematerialność tych zjawisk i procesów?

To, co niewidzialne, kreuje to, co widzialne. W ramach warsztatów szukaliśmy tych niewidzialnych tłumaczeń. Tylko z pozoru duchowość nie jest widoczna. Nasze ciała wykształciły na to, co ukryte przed wzrokiem, organy, których nie da się opisać biologią – struny wrażliwe na duchowość. My tylko staramy się transponować te niewytłumaczalne ciche wibracje po to, by zmaterializować to, czego nie dostrzega oko.

Czasem realne problemy nie mają łatwych i szybkich rozwiązań. Gdy umysł, serce i ciało nie radzą sobie z traumatycznym doświadczeniem, można szukać pomocy w świecie nierealnym, wyimaginowanym. Ten świat może być dla nas bardziej przyjazny i znacznie bezpieczniejszy. Duchowość, jej poszukiwania, zadawanie pytań i obserwacja niezauważalnych detali bywają terapeutyczne i zbawienne. Wiara w niemożliwe staje się siłą i mocą w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.

Wszyscy przeżywamy momenty bardzo trudne, wstydzimy się i nie potrafimy o nich rozmawiać. Buduje to wielki mur, czujemy się w osobistym dramacie osamotnieni. Zadajemy pytania, szukamy odpowiedzi, łapiemy się abstrakcji, pragniemy aby stała się rzeczywistością.

Warsztaty spirytualistyczne pozbawione fizyczności przez swoją internetową formę były dla uczestników dość nietypowym przeżyciem w pewien sposób jeszcze bardziej uwidaczniającym ich temat. Udział w projekcie był dla każdej z artystek i artystów próbą zmierzenia się z własną duchowością, uwrażliwiając na własne twórcze rytuały i praktyki.

uczestniczki / uczestnicy:
Maria Averkieva, Jan Kazimierz Barnaś, Olga Galińska, Agata Gansiniec, Tomasz Jeziorski, Jonatan E. Jurkowski, Wojciech Kamerys, Zofia Kłeczek, Agnieszka Krassowska, Marta Kulik, Wiktoria Łaskawiec, Marta Maciejewska, Aneta Niekoraniec, Barbara Rydz, Kuba Stępień, Dawid Zawierucha, Helena Zwierzchowska

opiekunki i opiekun projektu:
Katarzyna Kozyra, Łukasz Ogórek (ASP w Łodzi), Katarzyna Słoboda (ms)

identyfikacja wizualna:
Aneta Niekoraniec

W ramach podsumowania inicjatywy stworzona została strona projektu, która dostępna jest pod adresem: www.niezauwazalne-dla-oka.msl.org.pl

do góry