Wydarzenia

1
  • miniatura
    Filename: miniatura_MZielinska.jpg
    Size: 76.93 KB
  • plakat
    Filename: nekrolog_mały_MZielinska.jpg
    Size: 199.65 KB

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 
zmarła prof. Maria Zielińska
wybitna artystka działająca w przestrzeni tkaniny unikatowej, projektantka, 
wieloletnia pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie składają
Rektor, Senat oraz pracownicy i studenci
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Pożegnanie i uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 czerwca o godzinie 12.30 na cmentarzu św. Anny przy ul. Lodowej w Łodzi.

Maria Zielińska (1934-2021) – łódzka artystka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, z którą była związana przez całe życie zawodowe po zatrudnieniu w 1958 roku jako asystentka prof. Marii Obrębskiej-Stieber. Przez wiele lat była asystentką, a później kontynuatorką idei prof. Teresy Tyszkiewicz, z którą łączyła ją także przyjaźń. W 1990 roku uzyskała tytuł profesora. Kierowała Katedrą Druku na Tkaninie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a w niej – Pracownią Druku Dekoracyjnego. Brała udział w tworzeniu Katedry Dzianiny. Uczestniczyła także w pracach komisji przyjmującej wzory do produkcji przemysłowej w łódzkich zakładach włókienniczych. Po przejściu na emeryturę uczyła malarstwa w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Uwielbiała pracę dydaktyczną i kontakt z młodymi ludźmi. Pasję i szacunek do sztuki przekazała swoim dzieciom i wnukom.

Tworzyła wielkoformatowe tkaniny, początkowo inspirowane grafiką nowożytną i malarstwem, zaś w późniejszych pracach – abstrakcją geometryczną, gdzie odzwierciedlał się wzajemny przepływ myśli nad kompozycją i rolą barwy w pracy jej męża Krystyna Zielińskiego. Jej prace były wielokrotnie wystawiane i nagradzane na Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny, Ceramiki i Szkła, Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej, Międzynarodowym Triennale Tkaniny, wystawie Okręgowej Sztuki Użytkowej w Łodzi, w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, na wystawie Wzornictwa i Przemysłu Tkackiego w Busto Arsizio, wystawie Tkaniny Polskiej w Bukareszcie, wystawie Tkaniny Polskiej w Manchesterze, w Moskiewskim Maneżu i Galerii Szombathelyi na Węgrzech, a także na wystawach indywidualnych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie, Polskim Ośrodku Informacji i Kultury w Sofii i Berlinie, na Salonie Sztuki Współczesnej w Łodzi, w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa, które sprawuje pieczę nad jej dorobkiem.

do góry