Filename: POWIDOKI_avatar_asp.jpg
    Size: 50 KB
  • plakat
    Filename: Powidoki_foto_www_v1.jpg

Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się drugi numer magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki”, pisma wydawanego przez Akademię Sztuk Pieknych w Łodzi. Pismo poświęcone jest znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym, zawiera krytyczne teksty o sztuce i projektowaniu oraz wywiady z wybitnymi postaciami kultury i szkolnictwa wyższego z Polski i zagranicy.

W drugim numerze „Powidoków” znalazły się teksty poświęcone współczesnym reinterpretacjom konstruktywizmu; prezentowane są różne aspekty sztuki geometrycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pretekstem do podjęcia tego tematu była setna rocznica powstania Bauhausu – niezwykle ważnej niemieckiej uczelni artystycznej o znaczeniu międzynarodowym, w której programie nauczania sztuki użytkowej, nowoczesnej typografii, wzornictwa przemysłowego, fotografii i architektury, istotną – jeżeli nie fundamentalną – rolę odegrał konstruktywizm i związane z nim założenia teoretyczno-formalne.

Główną postacią numeru jest Katarzyna Kobro. Długo będąca w cieniu Władysława Strzemińskiego, od kilkunastu lat coraz intensywniej odkrywana artystka awangardowa, która zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie. W numerze prezentowany jest również konstruktywizm organiczny Tadeusza Mysłowskiego, abstrakcje geometryczne Jerzego Grabowskiego, prace Josefa Linschingera i Juliana Gila, fotografię konkretną Gottfrieda Jägera oraz przegląd meksykańskiej sztuki geometrycznej. Autorów numeru interesuje również teatr w Bauhausie jako dzieło totalne, modernizm w architekturze, współczesny balet koparyczny czy nawiązania do konstruktywizmu w performerskiej praktyce artystycznej. Prezentowane są także migawki z międzynarodowej wystawy kolażu w Galerii Retroavangarda, z rekonstrukcji Baletu Triadycznego Oskara Schlemmera, wystawy Sophie Taeuber-Arp w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Aspekty edukacyjne przybliżają: wykładowca Uniwersytetu Sztuki i Designu im. Moholy-Nagya w Budapeszcie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ten dwugłos pozwala przyjrzeć się tradycji Bauhausu wykorzystywanej współcześnie na europejskich artystycznych uczelniach wyższych.

Pismo dostępne jest w salonach Empik w całej Polsce oraz online na  empik.com

Autorzy: Bożena Kowalska, Grzegorz Sztabiński, Dorota Folga-Januszewska, Anna Kłos, Heidi Bierwisch, Maria Cuevas Riano, Carla Stellwag, Wiesław Łuczaj (vel Mark Starel), Gottfried Jäger, Jerzy Olek, Artur Tajber, Katarzyna Słoboda, Magdalena Zawadzka, Błażej Ciarkowski, Tomasz Załuski, Aleksandra Sumorok, Mariusz Łukawski, Márton Szentpéteri, Jarosław Suchan, Karolina Ziębińska-Lewandowska, Paulina Kurc-Maj, Irma Kozina, Andrzej Owczarek, Marta Ostajewska, Jolanta Rudzka-Habisiak, Dominika Krogulska-Czekalska, Bronka Nowicka

Język: polski, angielski
Termin: jesień 2019