Wydarzenia

0
  • miniatura
    Filename: miniatura 540x277cyfrowe spotkania.jpg
    Size: 104.28 KB

Serdecznie zapraszamy do udziału w 8. Konferencji z cyklu „Cyfrowe spotkania z zabytkami” pod hasłem „Środowiska współpracy”, która odbędzie się 29 listopada 2019 na Uniwersytecie Wrocławskim (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36). Konferencja jest współorganizowana przez Instytut Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Tematem przewodnim konferencji jest agregacja i integracja danych dotyczących dziedzictwa kulturowego. Większość instytucji, organizacji i firm zarządza obecnie swoimi danymi za pomocą narzędzi cyfrowych. Narzędzia te, często wdrażane w różnym czasie i okolicznościach, służyć miały wsparciu wybranych zadań lub obszarów działalności. Aktualnym wyzwaniem –zarówno w obrębie jednej instytucji, jak i poza nią – staje się synchronizacja danych gromadzonych w odrębnych bazach oraz przy pomocy różnorodnych aplikacji, której celem jest poprawa efektywności przetwarzania i udostępniania dużych ilości danych oraz zapewnienie obsługującym te funkcje systemom większej stabilności, elastyczności i bezpieczeństwa.

Zadania te są szczególnie trudne w obszarze danych dotyczących szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, do czego przyczynia się zarówno różnorodność materii (zjawiska z zakresu muzyki, literatury, sztuk plastycznych, obyczajów i tradycji, wiedzy technicznej itd.), jak i relacji zachodzących pomiędzy występującymi w tej dziedzinie zjawiskami. Dodatkowe komplikacje wynikają z wielości formatów danych, w których powstają rekordy tekstowe, oraz cyfrowe odwzorowania dokumentowanych obiektów, a także odmienności narzędzi, standardów i metodologii, stosowanych przez instytucje powołane do zabezpieczenia, badania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego – archiwa, biblioteki, placówki naukowe czy muzea.

Planowana konferencja ma na celu dyskusję wokół zagadnień związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem agregatorów heterogenicznych danych w dużych instytucjach, do których należą uczelnie i instytuty badawcze, oraz wokół kwestii wymiany i integracji danych między dostawcami zewnętrznymi o zbliżonym zakresie działalności. W związku z powyższym przewiduje się następujące bloki tematyczne:

  • metadane i ontologie dziedzinowe w procesach dzielenia i wymiany danych pochodzących z heterogenicznych źródeł,
  • słownictwo kontrolowane w praktyce cyfrowej dokumentacji dziedzictwa kulturowego,
  • środowiska graficzne, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna jako środowiska współpracy dla badaczy dziedzictwa kulturowego,
  • promocja wiedzy o dziedzictwie kulturowym w Internecie.

Konferencja organizowana jest przez:

  • Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Herder-Institut für historische Ostmitteleuropaforschung–Institut der Leibniz-Gemeinschaft, Marburg,
  • Instytut Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
  • Instytut Informatyki, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej

Program konferencji

Więcej o konferencji na stronie: www.konferencjaleopoldina.uni.wroc.pl

do góry