Wydarzenia

0

W dniach 1-9 października 2018 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbyły się międzynarodowe warsztaty "Rethinking memory culture". Grupa studentów i wykładowców z Polski, Niemiec, Norwegii i Brazylii pracowała razem nad pamięcią o Litzmannstadt Getto. Młodzi historycy, dziennikarze i artyści uczestniczyli w spacerach po dawnym Litzmannstadt Getto, wykładach, spotkaniu ze Świadkiem Joanną Berenz-Tomczyńską, wycieczce po osiedlu zaprojektowanym przez Bohdana Lacherta na Muranowie oraz wizycie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W międzynarodowych grupach powstały propozycje projektów w jaki sposób można przekazywać następnym pokoleniom pamięć o łódzkim getcie. Propozycje zaprezentowano w ostatni dzień warsztatów w głównej sali Centrum Dialogu. Powstały projekty interdyscyplinarnych wystaw, drama interaktywna oraz projekt angażujący do współpracy lokalną społeczność.
Na zakończenie studentki ASP przygotowały dla wszystkich niespodziankę w postaci pamiątkowych toreb z zaprojektowanym przez nie logo warsztatów.

Serdecznie zachęcamy studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi do wzięcia udziału w warsztatach w przyszłym roku.
"Rethinking memory culture" to nie tylko warsztaty, gdzie zgłębia się wiedzę historyczną. To wielopoziomowy warsztat empatii, zrozumienia, otwartości, umiejętności pracy w międzynarodowym zespole i w grupie, warsztat myślenia projektowego, publicznej prezentacji i wreszcie okazja do poznania ludzi z różnych krajów i kultur.

W "Rethinking memory culture" w tym roku wzięły udział uczelnie:
Volda University College, Norwegia
OWL University of Applied Sciences, Lemgo, Niemcy
Humboldt Universität, Berlin, Niemcy
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi reprezentowały studentki:
Aleksandra Kacperska, Anna Pacholik, Agnieszka Natasza Splewińska
Ola Kozioł-koordynatorka z ramienia ASP Łódź

do góry