Instytut Projektowania Graficznego

jednolite studia magisterskie

Nr sali: 109

Charakterystyka:

Pracownia Projektowania Grafiki Wydawniczej istnieje od 1969 roku. Jest jedną z czterech głównych pracowni projektowych Katedry Projektowania Graficznego, Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi.

Pracownia Projektowania Grafiki Wydawniczej jest pracownią dyplomową - kształci grafików projektantów w zakresie szeroko pojętego projektowania graficznego, form wydawniczczych, typografii i infografiki. Dyplom w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej jest podsumowaniem minimum trzech semestrów studiów w pracowni. Komplementarny program pracowni obejmuje głównie wiczenia z architektury typografii, projektowania książki, anatomii i morfologii wydanictw, nowoczesnych technik opracowywania gridu i lay-outu wydawnictw, gazet oraz czasopism, a także komputerowe projektowanie strukturalne, prezentacje multimedialne oraz porównawczą wizualizację baz danych. W trakcie komplementarnego i unikalnego kursu, studenci poznają zasady konstrukcji form edytorskich, od prezentacji typograficznych, serii wydawniczych, języka komiksu poprzez złożone formy strukturalne takie jak wydawnictwa leksykalno-encyklopedyczne, magazyny ilustrowane i gazety codzienne.

Tematy dowolne, zakładają obszar interfejsu gier, stron internetowych i nawigacyjnych struktur publikacji i prezentacji. Otwarta, dynamiczna struktura programu i ćwiczeń pracowni umożliwia korelacje i dialog z aktualnymi tendencjami i kierunkami rozwoju we współczesnej grafice projektowej. Wykłady uzupełniające, strona 109, aktualizują wiedzę studentów w zakresie nowych kierunków I stylów. W pracowni studiuje średnio 20 studentów studiów dziennych, oraz około 70 studentów studiów zaocznych i licencjackich.

PPGW jako jedyna tego typu pracownia w Polsce prowadzi kompleksowy program komputerowego projektowania gazet, wydawnictw książkowych i czasopism. Program ćwiczeń pracowni uzupełnia szereg wykładów teoretycznych z zakresu przedmiotu głównego, historii designu, typografii, edytorstwa i infografiki. Istotnym elementem jest cykl wykładów specjalistycznych podczas których zaproszeni goście szeroko i wnikliwie omawiają aspekty współczesnej sztuki projektowej oraz dyscyplin pokrewnych. Ważnym elementem promującym dokonania studentów i program pracowni jest strona www. I zwiazany z nia blog oraz linki towarzyszące. Studenci mają dostęp do zasobow intelektualnych pracowni poprzez bibliografię, oraz indeksy tematyczne.