Sukcesy studentów

2

Miło nam poinformować, że Paweł Kaźmierowski, student tkaniny i ubioru oraz grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, otrzymał stypendium artystyczne Miasta Łodzi na rok 2022, przeznaczone na realizację projektu „Dekonstrukcja płci – feminizacja atrybutów męskości”. Gotowy projekt stanowić będzie artystyczną kolekcję ubioru.

Założeniem projektanta jest podważenie schematu – tego, co jest, a co nie jest społecznie uznawane za męskie. Jest to swoiste obalenie konstruktu płci. „Chciałbym zasygnalizować, że każdy z nas może na własny sposób kreować swoją męskość czy kobiecość oraz mieszać te dwie cechy bez przymusu wpisywania się w toksyczny konstrukt” – mówi Paweł Kaźmierowski.

Zdaniem projektanta kobieta adaptując męskie atrybuty nie musi tracić przy tym swojej kobiecości, a zamiast tego może kreować swoją indywidualną pozaszablonową kobiecość. W celu obalenia społecznego konstruktu płci Kaźmierowski tworzy oksymoron, jakim jest „sfeminizowana męskość”. „Chciałbym, aby ludzie mieli możliwość pełnej ekspresji, życia w zgodzie ze sobą, a swoje poczucie przynależności do danej płci budowali na własnych odczuciach, a nie usilnie dopasowując się do schematu” – podkreśla projektant.

Do zajęcia się tym tematem skłoniły go alarmujące statystyki. Okazuje się, że mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety dbają o środowisko, za to częściej ujawniają postawy homofobiczne, antysemickie, islamofobiczne i rasistowskie. Mężczyźni rzadziej sięgają też po pomoc psychologiczną, a wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest znacznie wyższy niż u kobiet. Przyczyną tej dysproporcji jest „toksyczna męskość” – tak w psychologii nazywany jest ścisły nacisk na przestrzeganie tradycyjnych męskich ról płciowych.

„Rezultatem moich działań będzie realizacja artystycznej kolekcji ubioru, która będzie moim głosem sprzeciwu we wspomnianej materii oraz będzie inspirowała do zmiany naszej rzeczywistości” – zapowiada projektant. 

Stypendia Miasta Łodzi otrzymały w tym roku również nasze absolwentki: Magdalena Stecka (dyplom z wzornictwa w 2014 roku) oraz Roksana Kularska-Król (dyplom z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w 2007 roku).

Serdecznie gratulujemy! 

do góry