Sukcesy pedagogów

2
  • miniatura
    Filename: NieoswojonePojecia_mini.jpg
    Size: 61.77 KB
  • 01.jpg
    Filename: 01.jpg
    Size: 386.14 KB
  • 03.jpg
    Filename: 03.jpg
    Size: 2530.76 KB
  • 04.jpg
    Filename: 04.jpg
    Size: 315.78 KB
  • 05.jpg
    Filename: 05.jpg
    Size: 385.38 KB

Miło nam poinformować, że Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w 65. Konkursie PTWK przyznało główną nagrodę Najpiękniejszej Polskiej Książki roku 2024 w kategorii podręczniki i literatura fachowa publikacji: „Nieoswojone pojęcia. Słownik pojęć postfotograficznych”, powstałej pod redakcją Anity Osuch, Dagmary Bugaj i Marka Domańskiego – nauczycieli akademickich Instytutu Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

To wyjątkowe wyróżnienie dla książki, która przekracza granice typowego słownika, zarówno pod względem treści, jak i formy. Jury konkursu doceniło nie tylko wysoki poziom edytorski publikacji, ale też unikatowość projektu graficznego, który w przemyślany sposób koresponduje z tematem post-fotografii. 

„Książka swoją formą nie przypomina tradycyjnego słownika, stanowi raczej dekonstrukcję tradycyjnego leksykonu. Już sama miękka oprawa, z otwartym grzbietem, przywodzi na myśl post- słownik. Podobnie pierwsza strona okładki, z nietypowym zabiegiem – umieszczenia na niej pracy ilustrującej jedno z pojęć objaśnionych wewnątrz książki. Jest to w zasadzie rodzaj post-fotografii, suchy tłok jej obrysu na białym podłożu. Dochodzi do tego minimalistyczna typografia z nazwiskami autorek i autorów ułożonymi na okładce na sposób indeksu tradycyjnie umieszczanego we wnętrzu. Wnętrze książki rozwija wizję zasugerowaną na okładce, pojęcia przeplatają się z pracami w swobodny i lekki wizualnie sposób. Publikację wyróżnia subtelność, w projekcie twórczo zinterpretowano temat post-fotografii, bez szukania przy tym efektu na siłę. Wspomniany brak efekciarstwa zastąpiony został przez świadomą, spójną formę i treść”. 

[z uzasadnienia jury]

W Konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2024 wzięło udział 139 firm wydawniczych, które nadesłały 263 tytuły opracowane przez polskich twórców formy książek.

Jury  w składzie: Tomasz Fudala (przewodniczący), Magdalena Frankowska, dr hab. Małgorzata Gurowska, Ryszard Kryska, Anna Piwowar, dr hab. Ewa Repucho, Filipka Rutkowska, dr. hab. Aleksandra Toborowicz, Andrzej Tomaszewski, prof. Mieczysław Wasilewski przyznało siedem równorzędnych nagród regulaminowych, dwie nagrody honorowe oraz 28 wyróżnień.

Publikacje nagrodzone i wyróżnione w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2024 biorą udział w międzynarodowych wydarzeniach, takich jak prestiżowy konkurs Best Book Design from all over the World we Frankfurcie i Lipsku.

„Nieoswojone pojęcia. Słownik pojęć postfotograficznych. Praca zbiorowa pod redakcją Anity Osuch, Dagmary Bugaj i Marka Domańskiego”
Projekt graficzny i skład: Krystian Berlak
Wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Współwydawca: Instytut Fotografii i Multimediów
Druk i oprawa: Drukarnia AKAPIT, Lublin

do góry