Sukcesy pedagogów
Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w grafice artystycznej dla Alicji Habisiak-Matczak
Miło nam poinformować, że dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni otrzymała wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w grafice artystycznej podczas 11. Międzynarodowego Triennale Grafiki Artystycznej Bitola (11 International Triennial of Graphic Art Bitola) w Północnej Macedonii.
Jest to prestiżowe wydarzenie organizowane ze wsparciem Ministerstwa Kultury Republiki Północnej Macedonii, pod patronatem Zorana Ljutkova, Ministra Turystyki i Kultury Republiki Północnej Macedonii oraz Zorana Konjanovskiego, Prezydenta Miasta Bitola.
W tegorocznej edycji Triennale wzięło udział ponad 800 artystów ze 145 krajów.
Nagrodę przyznało międzynarodowe jury.
Wyróżniono cztery prace graficzne Alicji Habisiak-Matczak:
- „Łódź Underground II”, drzeworyt laserowy 21,3 x 60 cm,2023
- „Łódź Underground III”, drzeworyt laserowy 23,7 x 59,4 cm, 2023
- „Inside Out / outside In XIV – Edmonton mall”, ryt laserowy w plexi, 40,3 x 57 cm, 2023
- „Towards the Light” – Perspectives of Edmonton”, elektrotinta solna, elektroforta i akwatinta, 70 x 100 cm, 2023
Dwie pierwsze grafiki to panoramiczne drzeworyty inspirowane podziemnymi tunelami Łodzi, wykonane w eksperymentalnej technice drzeworytu laserowego podczas pobytu badawczego artystki w University of Alberta w Edmonton w czerwcu 2023 roku. Również trzecia praca jest rytowana laserowo w pleksi i odbita metodą druku wklęsłego. Inspiracją jest centrum handlowe w Edmonton. Czwarta z prac powstała już w Łodzi i została zrealizowana w opracowanej przez autorkę technice łączącej elektrotintę solną, elektrofortę i akwatintę. Grafika ukazuje świetlistą przestrzeń campusu uniwersyteckiego w Edmonton.
Prace zostały opublikowane w liczącym 903 strony katalogu wystawy.
Alicja Habisiak-Matczak – prowadzi Pracownię Technik Wklęsłodrukowych w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Prowadzi innowacyjne badania nad eksperymentalnymi technikami wklęsłodrukowymi, takimi jak akwatinta solna, ferrotinta, nietoksyczne techniki trawione, trawienie elektrolityczne oraz zastosowanie monotypii w druku wklęsłym. W czerwcu 2023 roku wzięła udział w pobycie badawczym w University of Alberta in Edmonton w Kanadzie, gdzie zgłębiała możliwości zastosowania lasera w grafice.