Sukcesy pedagogów

2
 • miniatura
  Filename: MINIATURA.png
  Size: 278.62 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 610.66 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 626.42 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 398.55 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 408.38 KB

Miło nam poinformować, że dr hab. Magdalena Samborska, prof. uczelni, prowadząca w Instytucie Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pracownię Projektowania Ubioru I, zdobyła pierwszą nagrodę w XXVI Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO w Częstochowie za cykl fotografii „Dermografia”.

Cykl ten stanowi nawiązanie do praktyk skaryfikacji, czyli modyfikacji ciała polegającej na nacinaniu lub wypalaniu skóry. Skaryfikacja służyła między innymi określeniu przynależności plemiennej. W swoich fotografiach artystka tworzy na skórze przedstawianych postaci swoiste ornamenty, nakładając na nią zdjęcia przedmiotów codziennego użytku. Wybór ich nie jest przypadkowy. Są to przedstawienia rzeczy odziedziczonych, obiektów, które zakorzeniają w przeszłości, na przykład fragment maszyny do szycia lub buteleczka na wodę świeconą.

Celem konkursu CYBERFOTO jest prezentacja możliwości kreacji obrazu fotograficznego poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Do tegorocznej edycji konkursu 36 autorów nadesłało 140 prac. Do wystawy zakwalifikowało się 87 prac 34 autorów.

Laureatów wyłoniło jury w składzie:
dr Krzysztof Jurecki – krytyk, historyk sztuki, członek honorowy ZPAF, dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi;
Małgorzata Dołowska – prezes Fotoklubu RP;
Sławomir Jodłowski – pomysłodawca i komisarz konkursu oraz wystawy, artysta fotografik, instruktor ds. fotografii i filmu w Ośrodku Kultury w Częstochowie, a także prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Wernisaż wystawy połączony z uhonorowaniem laureatów i wyróżnionych
odbył się 12 maja 2023 roku w Galerii ART FOTO (ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa).

Magdalena Samborska – artystka sztuk wizualnych, realizuje obiekty z pogranicza ubioru i rzeźby, ubiory unikatowe, fotografie i filmy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Pracuje w macierzystej uczelni od 2009 roku. Doktorat obroniła w 2013 roku. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2021 roku i od tego roku jest kierownikiem Pracowni Projektowania Ubioru I (Pracownia 255) w Instytucie Ubioru. Stawia sobie za cel rozbudzanie kreatywności studenta, chęci eksperymentowania oraz wykształcenie krytycznej postawy wobec rzeczywistości.

W swojej działalności artystyczno-projektowej konfrontuje krytyczne koncepcje feministyczne z modą. Obszarem jej zainteresowań jest miejsce kobiety w porządku symbolicznym, relacje między sztuką czystą a użytkową. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Łodzi, Krakowie, Toruniu, Szczecinie, Rzeszowie. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

„CYBERFOTO 2023”. Rozmowa z dr. Krzysztofem Jureckim, jurorem konkursu (Polskie Radio 24):

do góry