Aktualności

0
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 68.99 KB

Laureatką Nagrody Rektora w 3. Przeglądzie Uczelni Artystycznych została Marta Socha, autorka pracy „Breathless” zrealizowanej w Szkole Filmowej w Łodzi. Jury przyznało też wyróżnienie honorowe Mateuszowi Zubelowi za pracę „Intruz / Gość”, która powstała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Zwycięska praca „Breathless” to poruszająca opowieść o sile przyjaźni. Marta Socha, będąc w trakcie studiów na Wydziale Operatorskim łódzkiej Szkoły Filmowej, na przestrzeni trzech lat stworzyła niezwykły dokument - zapis postępu choroby swojej przyjaciółki, Jany. Obraz rejestruje intymne momenty z jej życia, dając widzom wgląd w zmagania z mukowiscydozą. Nagrodzone wideo jest nie tylko świadectwem cierpień, ale też nadziei i odwagi głównej  bohaterki.

Na wyróżnienie honorowe zasłużyła z kolei praca „INTRUZ/GOŚĆ” Mateusza Zubla, która powstała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Autor zaproponował innowacyjne połączenie gry komputerowej i wielokanałowej animacji, tworząc trójwymiarowe środowisko ilustrujące umysł dziadka autora zniszczony przez demencję. Poprzez eksplorację labiryntu, który jest metaforą wyniszczonych wspomnień i tożsamości dziadka, użytkownik doświadcza stopniowego postępu choroby i jej destrukcyjnego wpływu na relacje rodzinne. Ta interaktywna wędrówka nie tylko ukazuje dramatyczne skutki choroby, ale także buduje empatię i zrozumienie dla osób nią dotkniętych oraz ich bliskich. 

Laureatów wybrało jury w składzie: Krzysztof Candrowicz, Gloria Oyarzabal, Magdalena Milewska, Julia Taszycka oraz Kamil I.

Nagrodę specjalną w konkursie przyznała też Galeria Olimpus. Jej przedstawiciel, Adam Jaśkiewicz, wręczył ją Oldze Neugebauer z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, autorce pracy „Rozłóż mnie, Boże”.

Wręczenie nagród odbyło się 15 czerwca 2024 r. w Akademickim Centrum Designu w czasie uroczystego wernisażu wystawy „północ – południe”.

Koordynatorzy Przeglądu, kuratorzy wystawy: dr hab. Dominika Sadowska, prof. uczelni, mgr Paweł Giza

Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom serdecznie gratulujemy!


Do 23 czerwca br. do godz. 19.00 trwa internetowy Plebiscyt o Nagrodę Publiczności, w którym zagłosować można na najlepszą pracę Przeglądu. Nagrodą dla zwycięzcy będzie indywidualna wystawa podczas Fotofestiwalu 2025 wraz ze wsparciem produkcji w wysokości 2 tys. zł.

Zakwalifikowane do Przeglądu prace oglądać można na dwóch wystawach „północ-południe” – w Galerii Kobro łódzkiej ASP oraz w przestrzeniach Akademickiego Centrum Designu na Księżym Młynie.

Aby oddać swój głos na wybraną pracę, należy zeskanować kod QR znajdujący się na wystawie przy tytule pracy i postępować zgodnie z wytycznymi na ekranie telefonu. Głosować można również bezpośrednio przez stronę internetową.

Zwycięzca ogłoszony zostanie 24 czerwca br. o godzinie 12.00 na stronie internetowej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Galeria Kobro
Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego
ul. Wojska Polskiego 121, Łódź
Czas trwania wystawy: 13-23.06.2024 r.

Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź
Czas trwania wystawy: 13-23.06.2024 r. 

do góry