Wydarzenia
Biuro Wydawnictw ASP w Łodzi i „Powidoki” na Łódzkich Targach Książki
Już w najbliższy weekend, w dniach 22-24 listopada, Dworzec Łódź Fabryczna stanie się miejscem pełnym inspirujących spotkań autorskich, literackich odkryć i wyjątkowych publikacji. Podczas pierwszej edycji Łódzkich Targów Książki nie zabraknie naszego stoiska, na którym zaprezentuje się Biuro Wydawnictw ASP w Łodzi oraz magazyn „Powidoki”.
Biuro Wydawnictw Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi powstało w 2020 roku. Jego celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników ASP w Łodzi z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji. W naszej uczelni regularnie ukazują się katalogi wydawane w związku z organizowanymi konkursami, wystawami bądź artystycznymi wydarzeniami, powstają również obszerne monografie i specjalistyczne opracowania z zakresu zarówno sztuk pięknych, jak i projektowych.
Podczas targów prezentowane będą cztery spośród nich:
- „Socrealizmy i modernizacje”, red. Aleksandra Sumorok, Tomasz Załuski, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ISBN 978-83-65405-67-4
- „Socrealizm i socrealizmy. Architektura wnętrz w Polsce 1949-1956”, Aleksandra Sumorok, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ISBN 978-83-66037-98-4
- „Marian Wimmer. Przestrzeń jako tworzywo sztuki”, red. Aleksandra Sumorok, Tomasz Załuski, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ISBN 978-83-66037-99-1
- „Nieoswojone pojęcia. Słownik pojęć postfotograficznych”, red. Anita Osuch, Dagmara Bugaj, Marek Domański, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ISBN 978-83-67028-26-4
W czasie targów prezentowany będzie także magazyn artystyczno-naukowy „Powidoki”, wydawany przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Jest to pismo poświęcone znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym, zawierającym analityczne i krytyczne teksty z dziedziny sztuk plastycznych i projektowania, a także wywiady ze znaczącymi postaciami kultury i szkolnictwa artystycznego z Polski i zagranicy.
Tytuł pisma nawiązuje do twórczości Władysława Strzemińskiego – patrona łódzkiej akademii, wybitnego artysty, teoretyka sztuki i dydaktyka, jednego z najradykalniejszych twórców związanych z awangardą dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i na świecie. „Powidoki” – to jedno z kluczowych pojęć w teorii widzenia Strzemińskiego –wykorzystanego w jego cyklu obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła.
Magazyn jest zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach pod nr. ISSN 2657-652X i wpisany do rejestru czasopism pod nr. 1664. Wydawany jest cyklicznie od 2019 roku.
Spotkania autorskie organizowane przez ASP w Łodzi podczas Łódzkich Targów Książki
23 listopada 2024 r., godz. 12.00 – spotkanie z Bogusławem Deptułą oraz dr. Przemysławem Hajkiem, czyli redaktorem naczelnym i dyrektorem artystycznym magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki” wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Goście opowiadać będą o tworzeniu magazynu artystycznego, konstruowaniu kolejnych numerów tematycznych, łączeniu treści naukowych oraz popularnych z równoważnym projektem graficznym czasopisma. Zaprezentują również ostatni 9. numer czasopisma „Design [PL]”, poświęcony polskiemu designowi.
23 listopada 2024 r., godz. 14.00 – spotkanie z dr. Mariuszem Andryszczykiem, projektantem graficznym i ilustratorem, wykładowcą w Instytucie Projektowania Graficznego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, autorem ilustracji do książek „Lolek”, „Fluff”, „Slash”, „Rutka”, „Przyjaciel Północy”, tytułów z serii „Szkoła Szpiegów”, licznych podręczników oraz publikacji wydawanych przez łódzką ASP.
23 listopada r., godz. 14.30 – spotkanie z dr Aleksandrą Sumorok, autorką i współredaktorką książek wydawanych przez łódzką ASP, historyczką sztuki, absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowczynią ASP w Łodzi. Autorka będzie opowiadać o pracy nad książką „Socrealizm i socrealizmy. Architektura wnętrz w Polsce 1949-1956”. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Jak pisać o architekturze polskiej okresu 1949-1956?