Wydarzenia
Spotkanie autorskie i premiera książki „Nieoswojone pojęcia. Słownik pojęć postfotograficznych”
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie i premierę książki „Nieoswojone pojęcia. Słownik pojęć postfotograficznych”, które odbędzie się 16 października 2024 r. o godz. 18:00 w Galerii W Y, przy ul. Więckowskiego 38 w Łodzi.
Postfotografia jest jednym z wielu zjawisk, które próbujemy zdefiniować, obdarzając znane i oswojone pojęcie przedrostkiem „post-”. Choć to, co fotograficzne, jest wciąż możliwe do odróżnienia od innych bytów i zjawisk, pole semantyczne terminu „fotografia/postfotografia” stało się bardzo rozległe, a o znaczeniu zawsze musimy wnioskować w oparciu o kontekst.
Głównym celem publikacji „Nieoswojone pojęcia. Słownik pojęć postfotograficznych” było stworzenie opracowania, w formie zbliżonej do słownika, zawierającego zbiór pojęć stosowanych w dyskursie postfotograficznym i służącego gromadzeniu danych i ich analizie w obszarze relacyjności pomiędzy refleksją teoretyczną a działalnością artystyczną. U źródeł koncepcji książki leżała myśl o połączeniu bliskich nam, wypróbowanych w działaniach artystycznych praktyk z kompetencjami i erudycją teoretyków. Zatem naszym celem nie jest zakwestionowanie tradycyjnych działań stosowanych w humanistyce, ale przede wszystkim zintegrowanie postawy performatywnej i refleksyjnej w celu znalezienia narzędzi umożliwiających holistyczny opis zjawiska niedostępnego dla klasycznych metod badawczych.
Fotografia pozostaje nadal nieuniknionym punktem odniesienia, choć wykraczanie poza „uprawnione metody i problemy badawcze”, jak określił je Thomas Kuhn, są dla nas elementarnym celem. Wielość perspektyw, którą wnoszą współautorzy tej publikacji, jest przez nas postrzegana jako jej najistotniejsza wartość.
„Publikacja «Nieoswojone pojęcia. Słownik pojęć postfotograficznych» pod redakcją Anity Osuch, Dagmary Bugaj oraz Marka Domańskiego bez wątpienia stanowi wartościowy przewodnik po tym nowym i trudnym w nawigacji krajobrazie współczesnych praktyk fotograficznych. Otrzymujemy bowiem zbiór interesujących poznawczo esejów, które z wielu odmiennych i autorskich ujęć przyglądają się kluczowym transgresjom fotograficznego medium (…). Nieoswojone pojęcia eksponują niezwykle istotny wymiar postmedialnych konwergencji, jakim jest eksperymentalne, rozgrywające się na wielu wymiarach nakładanie się praktyki badawczej oraz artystycznej”.
z recenzji naukowej
dra hab. Marcina Składanka, prof. UŁ
W książce zgromadzone zostały materiały wizualne i autorskie teksty napisane przez zaproszonych ekspertów:
- dr hab. Piotr Bosacki, prof. UAP
- dr hab. Tomasz Ferenc, prof. UŁ
- dr hab. Joan Fontcuberta, prof. Uniwersytet Pompeu Fabra w Barcelonie
- dr Maciej Frąckowiak, adiunkt UAM
- dr hab. Jarosław Klupś, prof. UAP
- dr hab. Marianna Michałowska, prof. UAM
- dr hab. Paweł Możdżyński adiunkt UW
- dr Igor Omulecki AS w Szczecinie
- dr Mateusz Sadowski, adiunkt UAP
- prof. dr hab. Łukasz Skąpski AS w Szczecinie
- prof. dr hab. Marek Szyryk, Szkoła Filmowa w Łodzi
- prof. dr hab. Piotr Wołyński, UAP
- dr hab. Ewa Wójtowicz, prof. UAP
- prof. dr hab. Piotr Zawojski, UŚ w Katowicach
- dr Tomasz Załuski, UŁ
- dr Magdalena Żołędź, UAP
- Mateusz Bratkowski
- Mateusz Pecyna, ASP Łódź
Instytut Fotografii i Multimediów
Autorzy: red. Anita Osuch, Dagmara Bugaj, Marek Domański
Wydawnictwo: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
ISBN: 978-83-67028-26-4
Publikację można kupić w Biurze Wydawnictwa:
https://www.asp.lodz.pl