Wydarzenia
Kolektyw Pełnia podczas Sanatorium of Sound Festival
„Sieci”, multimedialny utwór Kolektywu Pełnia na taśmę, taflę wody i ruch, wybrzmi w finale międzynarodowego festiwalu Sanatorium of Sound w Sokołowsku – już 4 sierpnia 2024 r. Projekt powstał jako odpowiedź na pracę „Obrzędy dźwiękolecznicze”, zrealizowaną w ubiegłym roku podczas rezydencji artystycznej w Sokołowsku.
„Ostatni kadr utworu multimedialnego «Obrzędy dźwiękolecznicze» (2023) zrealizowałyśmy na Nimfeum, czyli studni głębinowej Sokołowska. W tym roku potraktowałyśmy to miejsce jako punkt wyjścia dla naszej audialnej pracy. Studnia o niesamowitych walorach akustycznych stała się dla nas przestrzenią, w której zanurzałyśmy się poprzez wydawane przez nas dźwięki. Z drugiej strony potraktowałyśmy ją jako osobny byt. Taki, który wymaga badania, żeby zrozumieć jego naturę. Studnia to nie tylko jej wnętrze z niesamowitym pogłosem. Odkryłyśmy jej grające boczne ściany oraz pulsujący dronem sufit. Dla nas ten sufit to warstwa ziemi, podłoże, po którym się stąpa. Krążyłyśmy jak satelity między tym wnętrzem a zewnętrzem. Miałyśmy wrażenie, że obcujemy z jakimś niezwykłym stworzeniem, wielorybem, któremu możemy zawierzyć najgłębsze myśli i pragnienia poprzez rezonujące w nim nasze głosy”.
Aleksandra Chciuk
Kolektyw Pełnia – kobiecy kolektyw zestrajający na pozór odległe od siebie praktyki artystyczne, takie jak malarstwo i rozszerzone techniki wykonawcze stosowane w muzyce nowej, tworzą:
- Aleksandra Chciuk (liderka)
- Joanna Dreczka
- Natalia Kędzierska
- Alicja Pangowska
Kolektyw powstał przy Pracowni Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i poszukuje nowych soundartowych form wyrazu.
W procesie twórczym dla kolektywu niezwykle ważna jest metodyka pracy. Od idei, przez eksplorację i łączenie ze sobą wybranych środków po dostrojenie efektu do konkretnej przestrzeni. Podstawowe narzędzia to materiały field recordingowe, wideo, rysunek, obiekt, performens dokamerowy, w ostatnim czasie głos, a także elementy choreografii. Punktem wyjścia w podejmowanych problemach jest myśl Schaefferowska, w tym traktowanie przedmiotów na równi z instrumentami. Z drugiej strony myśl Schaferowska o pejzażu dźwiękowym jako globalnej kompozycji, wyabstrahowanie z niej szczególnych wątków i szukanie wzajemnych wpływów oraz zależności między nimi.
Artystki budują struktury swoich performensów jako szerokie, szczegółowo zaplanowane narracje, w których trzon stanowią określone idee (np. problem ekologii akustycznej w dobie kryzysu energetycznego – Pleasure of Items) oplecione napięciami i zjawiskami wygenerowanymi w czasie procesu. Stąd intuicja i rozedrgania wynikające ze spotkań są również istotnymi elementami ich multimedialnych ekspozycji.
Utwór „Sieci” powstał podczas tegorocznej letniej rezydencji w Sokołowsku zrealizowanej dzięki Fundacji In Situ oraz dofinansowaniu „Zadania horyzontalne ASP w Łodzi”.
„Sieci” | performance Kolektywu Pełnia
Sanatorium of Sound Festival
Część I | Kinoteatr Zdrowie
4.08.2024 r., godz. 20.00
ul. Główna 36, Sokołowsko
Część II | staw przed Villa Rosa
4.08.2024 r., godzina 21.30
ul. Różana 3, Sokołowsko