Wydarzenia

2

16 stycznia 2024 r. w Akademickim Centrum Designu na Księżym Młynie o godz. 11.00 rozpocznie się konferencja NIE_MATERIA. Na wydarzenie złożą się indywidualne wystąpienia zaproszonych teoretyków designu oraz projektantów.

Prelekcje wygłoszą:

  • Bogusław Deptuła – historyk i kurator sztuki;
  • dr Izabela Jurczyk – projektantka komunikacji wizualnej;
  • Maryam Karbalaei – przedstawicielka i koordynatorka A’Design Award and Competition;
  • dr hab. Aurelia Mandziuk Zajączkowska, prof. uczelni, wykładowczyni, artystka, animatorka;
  • dr hab. Olga Podfiipska-Krysińska, prof. uczelni – projektantka biżuterii;
  • dr hab. Rafał Szrajber – architekt gier video i projektant.

Tytułowa NIE_MATERIA to refleksja o miłości, poczuciu intymności, czułym komunikacie, czyli o emocjach kreatywnych. Wystąpienia uczestników będą zapowiedzią nowych kodów porozumiewania się za pomocą designu i artefaktów.

Koordynacja konferencji: Izabela Jurczyk i Magdalena Komborska-Łączna

Program wydarzenia
16 stycznia 2024 r. (wtorek)

11.00-11.30 | uroczyste otwarcie konferencji

Agnieszka Wojciechowska-Sej, dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni, Magdalena Komborska-Łączna

11.30-14.30 | wystąpienia prelegentów, sala konferencyjna ACD, P1

11.30-12.00 | Bogusław Deptuła, „Niemateria a Design / Immaterial versus Design”

Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, marchand, wykładowca. Autor licznych publikacji w dziedzinie sztuki, literatury i kulinariów. Ukończył wydział historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1989 roku publikuje teksty o sztuce w prestiżowych pismach branżowych i nie tylko; kurator licznych wystaw. W latach 2011-2013 redaktor naczelny miesięcznika „Art&Business”. W 2013 wydał książkę na temat związków literatury i kuchni zatytułowaną „Literatura od kuchni”. Obecnie wykładowca w ASP Łódź. Od 2022 roku redaktor naczelny pisma „ASP Łódź.

12.10-12.40 | dr Izabela Jurczyk, „Kod emocji i kod komunikacji / Emotion and communication code”

Izabela Jurczyk – artystka, graficzka, designerka. Absolwentka i aktualnie wykładowczyni w Instytucie Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Stypendystka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018/2019. Od 2018 roku, nieprzerwanie Członek Jury A'Design Award & Competition, jednego z najważniejszych konkursów projektowych na świecie. Wielokrotnie nagradzana w konkursach międzynarodowych m.in: Złoto i Platyna w Creativity International Awards 2010 – USA, 1 miejsce w kategorii Marketing Kit Design. The American Design Awards 2010 – USA, brązowa nagroda oraz dwa równoległe wyróżnienia na międzynarodowym konkursie IDA DESIGN AWARDS 2021 – Los Angeles, USA. Wielokrotna laureatka w konkursie A' Design Award & Competition.

12.50-13.00 | Maryam Karbalaei, “40 x 40 A’ Design Award”

13.00-13.30 | dr hab. Aurelia Mandziuk-Zajączkowska, „Meridiany / niewidzialne ścieżki energii pomiędzy ideą, designem i sztuką / Meridians / invisible energy paths between ideas, design and art”

Aurelia Mandziuk Zajączkowska - artystka i animatorka sztuki. Absolwentka ASP w Łodzi (dawniej PWSSP w Łodzi). Zajmuje się tkaniną, tworzy obiekty i instalacje z pogranicza wielu dziedzin sztuki. Inspiracje czerpie z osobistych doświadczeń i relacji interpersonalnych.

Jej prace prezentowano na 15. wystawach indywidualnych w Polsce i Niemczech oraz ponad 150 wystawach w Europie, USA i Azji. Inicjatorka i uczestniczka wielu międzynarodowych projektów artystycznych. Twórczyni i wieloletnia dyrektor PATIO Centrum Sztuki w Łodzi. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja oraz członkini redakcji pisma „Sztuka i Dokumentacja”.

13.30-14.00 | dr hab. Olga Podfiipska-Krysińska, prof. uczelni, “It is so «light»! – biżuteria ze światła. / “It is so «light»! – luminous jewellery”

Olga Podfiipska-Krysińska – uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 1999 roku. Umiejętności techniczne i projektowe doskonaliła podczas studiów na Wydziale Projektowania Biżuterii Politechniki w Lahti (Finlandia) w 1999 roku i w Szkole Projektowania Biżuterii i Technik Jubilerskich Metallo Nobile we Florencji (Włochy) w 2002 roku (stypendium rządu włoskiego). W 2002 roku odbyła staż projektowy w firmie jubilerskiej Torrini we Florencji. W latach 2003-2006 współpracowała z Autorskim Biurem Projektów „Wzornik” w Milanówku. Od 2004 roku pracuje na stanowisku wykładowcy w Katedrze Biżuterii ASP w Łodzi, prowadzi Pracownię Emalii. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego, a w 2020 roku stanowisko profesora uczelni. W latach 2016-2019 była kierownikiem Katedry Biżuterii ASP w Łodzi, a od 2019 do 2020 roku – Dyrektorem Instytutu Biżuterii ASP w Łodzi. Obecnie jest Dziekanem Wydziału Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Brała udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i poza jej granicami – swoje prace prezentowała m.in. na Litwie, w Anglii, we Włoszech, w Niemczech, w Korei Południowej, we Francji, w Chinach – w tym podczas 8 wystaw indywidualnych. Prace Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Faculty of Art w Telszach (Litwa) i w kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.

14.00-14.30 | dr hab. Rafał Szrajber, „Nie-materia w reinterpretacji dziedzictwa kultury. / Im_material in the reinterpretation of cultural heritage”.

Rafał Szrajber – łodzianin, architekt, projektant i profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej. Zajmuje się naukowo architekturą w grach wideo, designem gier jako procesem kreatywnym oraz wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa w nowych mediach jako sposobu na budowanie lokalnej wartości i tożsamości. Poszukuje w wirtualnym wymiarze relacji przestrzeni i człowieka uwieczniając swoje wirtualne ekspedycje w ramach projektu PHOTOmodeBOOK. Ambasador edukacji branży gier i współpracy międzyuczelnianej, współorganizator konkursu ZTGK oraz Game Graphics Concept. Odkrywca podziemnego świata Parowych Szczelin. Współtwórca koncepcji Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi.

15.00 | wernisaż wystawy „SteamRift – Next Expedition”


Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, A' Design Award and Competition

Partnerzy medialni: Design, HaWa, Miej miejsce, Kalejdoskop, Radio Nowy Świat, Radio 3 Łódź, SZUM, TVP3Łódź

do góry