Filename: miniaturka.jpg
    Filename: 03.jpg
    Filename: 04.jpg
    Filename: 05.jpg

W dniach 10 września – 20 listopada 2022 roku we włoskim Urbino odbywa się Międzynarodowe Sympozjum Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi „Przestrzenie Grafiki”.

Organizatorami wydarzenia są:

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Oratorium św. Jana Chrzciciela w Urbino
Międzynarodowe Centrum Sztuki KAUS Urbino

Kuratorzy wydarzenia:
dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni
Giuliano Santini

Autor indentyfikacji wizualnej: dr Oskar Gorzkiewicz

Na program sympozjum poświęconego grafice składa się seria wydarzeń: trzy wystawy oraz wykład.

Harmonogram:

Prace wykładowców Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Czas trwania wystawy: 10 września – 10 października 2022 r.
Oratorio di San Giovanni Battista, Sala Salimbeni, via Barocci 31, Urbino

Ekspozycja prezentująca prace dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. uczelni.

Czas trwania wystawy: 10 września – 10 października 2022 r.
Oratorio di San Giovanni Battista, Sala Salimbeni, via Barocci 31, Urbino

Wystawa rysunków studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Czas trwania wystawy: 12 października – 10 listopada 2022 r.
Oratorio di San Giovanni Battista, Sala Salimbeni, via Barocci 31, Urbino

Wykład prowadzony przez dr hab. Alicję Habisiak-Matczak, prof. uczelni i dra Oskara Gorzkiewicza, podczas którego zaprezentowano wyniki badań naukowych prowadzonych w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych i w Pracowni Technik Litograficznych w latach 2016-2021.

Wykład odbył się 10 września 2022 r. po uroczystych wernisażach wystaw „Architektura i pejzaż w przestrzeni” oraz „W górę – patrząc na Giancarlo De Carlo” w Oratorium św. Jana Chrzciciela w Urbino.

Podczas wykładu zaprezentowane zostały rezultaty następujących prac badawczych:

• „Badanie trawienia elektrolitycznego w druku wklęsłym, z zastosowaniem różnych metali i roztworów. Wykorzystanie technik monotypii w tworzeniu matryc w technikach wklęsłodrukowych, trawionych tradycyjnie oraz z użyciem trawienia elektrolitycznego”
    zespół badawczy: dr hab. Alicja Habisiak Matczak, prof. uczelni, dr Oskar Gorzkiewicz (2021)
  • „Badanie nietoksycznych metod realizacji grafik w druku płaskim i druku wklęsłym”
    zespół badawczy: dr Tomasz Matczak, dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, dr hab. Witold Warzywoda, prof. nadzw., mgr Oskar Gorzkiewicz (2018-2019)
  • „Badanie nowatorskiego zastosowania blach: żelaznej, cynkowej i aluminiowej w technikach druku wklęsłego i druku płaskiego”
    zespół badawczy: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, dr hab. Witold Warzywoda, prof. nadzw., dr Tomasz Matczak, mgr Oskar Gorzkiewicz (2017)
  • „Alternatywne metody pozyskiwania matryc trawionych w technikach wklęsłodrukowych oraz w druku płaskim”
    zespół badawczy: dr hab. Alicja Habisiak Matczak, prof. Krzysztof Wawrzyniak, dr hab. Witold Warzywoda, prof. nadzw., dr Tomasz Matczak (2016)
  • „Badanie głębokiego trawienia blach cynkowych i miedzianych metodą akwatinty solnej”
    praca badawcza dr hab. Alicji Habisiak-Matczak, prof. nadzw., finansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach dotacji celowej na prowadzenie badań naukowych służących rozwojowi młodych naukowców (2013-2014).

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się technika eko-elektroforty, której działanie, z wykorzystaniem nietypowego elektrolitu, zostało zademonstrowane publiczności.