Wydarzenia
Plebiscyt Przeglądu Uczelni Artystycznych rozstrzygnięty!
Miło nam poinformować, że Nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr. Przemysława Wachowskiego w pierwszej edycji Przeglądu Uczelni Artystycznych zdobył Kolektyw Rzeczy, reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Akademickim Centrum Designu 27 czerwca 2022 r.
Zwycięska praca nosi tytuł „Szukam miejsca, w którym się zaczynam” i jest kolektywną wystawą, na którą składają się fotograficzne instalacje autorstwa siedmiorga artystów – studentów krakowskiej ASP.
Kolektyw Rzeczy tworzą:
- Antonina Chmielewska-Merynda
- Mati Kordas
- Izabela Makocka
- Gosia Makocka
- Michał Maliński
- Szymon Wołek
- Ewelina Zając
Zwycięzcy wyłonieni zostali większością głosów w internetowym plebiscycie Przeglądu Uczelni Artystycznych – „zbiór nieskończony”.
Serdecznie gratulujemy!
Kolektyw Rzeczy
Jesteśmy studentami Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Działamy od czterech lat. Głównie zajmujemy się tworzeniem wystaw pokonkursowych.
W naszych open callach mogą brać udział wszystkie osoby twórcze. Nie zamykamy się dla osób spoza uczelni artystycznych ani na żadne media. Zależy nam na pokazywaniu poruszającej, szczerej sztuki.
Chcemy namawiać osoby twórcze do pokazywania siebie i swojej twórczości, staramy się dodawać odwagi w prezentowaniu swoich prac. Bo wiemy, że wątpienie w siebie w naszym twórczym świecie jest chlebem powszednim.
„Szukam miejsca, w którym się zaczynam”
Świadomość ludzka trwa tyle, co mrugnięcie okiem w perspektywie historii wszechświata. A otrzymaliśmy ją tylko po to, żeby dowiedzieć się, że historia ta nie jest o nas. Od jakiegoś czasu wiemy, że gwiazdy nie świecą dla nas, a świecą po prostu. Wiemy też, że żyjemy na jednej z planet, krążącej wokół żółtego karła, na jednym z ramion galaktyki, w jednej z supergromad otoczonych przez pustkę, i że na tym wszechświat się nie kończy. Robimy się mali i zdziwieni naszą małością.
Chociaż tak naprawdę wcale nie potrzebujemy wszechświata, żeby poczuć, że sensu nie ma. Kosmos tylko stanowi dojmujący symbol. Życie w nowoczesności toczy się pod postacią nieustannego kryzysu. Ale tak naprawdę to co z tego? Jesteśmy. To już coś, od tego się zaczyna. A ten nihilizm może być pozytywny.
Izabela Makocka
kurator wystawy Kolektywu Rzeczy