Dyrektor Instytutu Malarstwa i Rysunku:

dr hab. Jarosław Chrabąszcz, prof. uczelni

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Kierownik Katedry Malarstwa

dr hab. Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, prof. uczelni

Kierownicy pracowni:

Pracownia Malarskich Transpozycji Widzenia – prof. Janusz Antoszczyk

Pracownia Ekspresji Malarskiej - dr hab. Joanna Trzcińska, prof. uczelni

Pracownia Przestrzeni Eksperymentu Malarskiego – dr hab. Jarosław Chrabąszcz, prof. uczelni

Pracownia Formy Malarskiej – dr Jakub Łączny

Pracownia Obrazu – dr hab. Aleksandra Gieraga, prof. uczelni

Pracownia Malarstwa Studyjnego – dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni

Pracownia Imperatywu Malarskiego – prof. Wojciech Leder

Pracownia Malarstwa, Inspiracje Rzeczywistością – dr hab. Jarosław Lewera, prof. uczelni

Pracownia Semantyki Obrazu – dr hab. Zbigniew Nowicki, prof. uczelni

Pracownia Malarsrwa i Działań Interdyscyplinarnych – prof. Piotr Stachlewski

Pracownia Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej – dr Aleksandra Ignasiak

Pracownia Technologii Malarstwa – dr hab. Grzegorz Kalinowski

Pracownia Doświadczeń Malarskich – dr hab. Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, prof. uczelni


Kierownik Katedry Rysunku

dr Jan Wasiński

Kierownicy pracowni:

Pracownia Rysunku Progresywnego – dr Jacek Galewski

Pracownia Rysunku Realistycznego – prof. Andrzej Grenda

Pracownia Rysunku i Technik Ilustracyjnych – dr Marzena Łukaszuk

Pracownia Form Rysunkowych – dr Katarzyna Miller

Pracownia Kreacji Form Rysunkowych -  dr Andrzej Fydrych

Pracownia Rysunku Użytkowego – dr Daniel Cybula

Pracownia Podstaw i Autonomii Rysunku – prof. Zbigniew Purczyński

Pracownia Konceptu Rysunkowego – dr Michał Rybiński

Pracownia rysunku. Od Studium do Eksperymentu – dr Jan Wasiński

Studia stacjonarne jednolite magisterskie

Pok. 308
piętro III, pawilon A
ul. Wojska Polskiego 121

mgr Agnieszka Dolata | główny specjalista ds. studenckich

+48 42 254 74 40

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Godziny przyjęć:

poniedziałek: 10.00 – 13.00
wtorek: 10.00 – 13.00
środa – nieczynne
czwartek: 10.00 – 13.00
piątek: 10.00 – 13.00

studia stacjonarne jednolite magisterskie

Kierunek malarstwo powstał w roku akademickim 2016/2017. Studia na kierunku malarstwo prowadzone są w profilu praktycznym. Kształcenie realizowane jest przy założeniu, że ponad połowę programu studiów obejmują ćwiczenia kształtujące umiejętności uzyskiwane zarówno podczas warsztatów w uczelni i na plenerach, jak i tych zewnętrznych – prowadzonych przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte poza Akademią. Głównym celem praktyki zawodowej jest poznanie przez studentów specyfiki pracy artystów plastyków m.in.: w teatrach, studiach i wytwórniach filmowych, wydawnictwach książkowych, galeriach, muzeach, agencjach reklamowych i wydawniczych, instytucjach kulturalno-oświatowych. Studia te, oprócz uzyskania kwalifikacji zawodowych w dziedzinie malarstwa lub rysunku na poziomie magisterskim, umożliwiają również zdobycie wiedzy z zakresu dyscyplin pokrewnych – historii sztuki i kultury, analizy i interpretacji dzieła sztuki, z uwzględnieniem najnowszych tendencji w sztuce współczesnej. Ukończenie studiów na kierunku malarstwo pozwala więc wypracować solidne podstawy dla różnych form aktywności artystycznej i intelektualnej.

Instytut Malarstwa i Rysunku jako teren współistnienia sztuki i projektowania, wpisuje się w strategię Uczelni podejmującej działania związane z dostosowaniem się do potrzeb współczesnego rynku, wpływem na otoczenie i zamiarem wykształcenia specjalistycznej kadry. Cel kształcenia zakłada przygotowanie samodzielnego i twórczego artysty, który potrafi w interesujący sposób interpretować bieżące tendencje artystyczne i projektowe, jak i stworzyć kreacyjne projekty autorskie, będąc równocześnie przygotowanym do podjęcia własnej kariery artystycznej. System kształcenia na kierunku malarstwo korespondując z działaniami określonymi w Misji Uczelni jest zbudowany na fundamencie autorskich, zintegrowanych z praktyką programów nauczania. Dla realizacji zadań postawionych przed studiami o profilu ogólnoakademickim oraz o profilu praktycznym zapewniamy udział w procesie dydaktycznym specjalistów, którzy swoje doświadczenie zawodowe zdobywali poza uczelnią. Studenci kierunku malarstwo o profilu praktycznym mają zagwarantowane możliwości odbycia praktyk poza uczelnią. Praktyczność edukacji otrzymuje wsparcie sieci współpracowników zewnętrznych Instytutu, o różnej roli i statusie w warunkach pracy analogicznych do przyszłej kariery zawodowej. Charakter i miejsce praktyk w dużej mierze zależeć będzie od zainteresowań i postulowanej drogi rozwoju studentów. Instytut otacza się w tym celu bogatym systemem interesariuszy zewnętrznych, firm, instytucji, podmiotów gospodarczych itp. dających wszechstronne możliwości praktyki dla profesjonalisty poruszającego się w obszarze malarstwa.

Absolwent jednolitych studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w Instytucie Malarstwa i Rysunku posiada kwalifikacje umożliwiające podejmowanie: samodzielnej pracy twórczej jako artysta malarz i twórca sztuk wizualnych w najróżniejszych obszarach życia; zatrudnienia jako ilustrator /dekorator/ projektant w firmach reklamowych lub samodzielnie jako osoba zatrudniona bez etatu realizująca projekty na zlecenie; zatrudnienia jako animator kultury aktywnie wspierający aktywność społeczną, profesjonalnie współpracujący na wielu płaszczyznach z instytucjami sektora publicznego (samorządowego np. domy kultury), pozarządowego (fundacje i stowarzyszenia), prywatnego (firmy); zajęcia jako współorganizator projektów edukacyjnych powstających we współpracy z instytucjami kultury i grupami społecznymi; pracy jako promotor sztuk plastycznych na rynku sztuki w galeriach, muzeach, instytucjach promocyjnych, mass-mediach; zatrudnienia jako artysta plastyk współpracujący z branżą filmową i teatralną o charakterze dokumentalnym lub zlecenia reklamowe; zatrudnienia w instytucji upowszechniania kultury i sztuki zajmujący się tworzeniem, planowaniem i realizacją koncepcji programowych w działach edukacji; pracy jako znawca do spraw promocji i strategii reklamowych; zajęć kuratorskich zajmujących się konstruowaniem koncepcji programowych wystaw, projektów artystycznych w galeriach i muzeach.

W Instytucie Malarstwa i Rysunku działają dwie Katedry, Katedra Malarstwa i Katedra Rysunku. Podstawą kierunku malarstwo jest dziewiętnaście autorskich Pracowni dyplomujących: dwanaście Pracowni Malarstwa i dziewięć Pracowni Rysunku. Pracownie artystyczne Instytutu posiadają pełną autonomię programową i kształcą studentów wszystkich  kierunków Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Począwszy od pierwszego roku studenci posiadają swobodę wyboru pracowni artystycznej. Obok programu podstawowego mają możliwość realizacji programu indywidualnego uzgodnionego z prowadzącym Pracownię. Kierunek posiada ofertę dydaktyczną opartą o specjalności: rysunek, malarstwo i realizowane są pod okiem doświadczonych pedagogów, będących równocześnie aktywnymi twórcami. Ważnym dopełnieniem kształcenia są zajęcia prowadzone w ramach pracowni technologii, kompozycji, grafiki, fotografii i mediów elektronicznych.

Obecnie w Instytucie zatrudnionych jest 30 pracowników, w tym 13 samodzielnych naukowych.

Katedra Malarstwa

  • Pracownia Malarskich Transpozycji Widzenia
  • Pracownia Ekspresji Malarskiej
  • Pracownia Przestrzeni Eksperymentu Malarskiego
  • Pracownia Formy Malarskiej
  • Pracownia Obrazu
  • Pracownia Malarstwa Studyjnego
  • Pracownia Imperatywu Malarskiego
  • Pracownia Malarstwa, Inspiracje Rzeczywistością
  • Pracownia Semantyki Obrazu
  • Pracownia Malarstwa i Działań Interdyscyplinarnych
  • Pracownia Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej
  • Pracownia Technologii Malarstwa
  • Pracownia Doświadczeń Malarskich

Katedra Rysunku

  • Pracownia Rysunku Progresywnego
  • Pracownia Rysunku Realistycznego
  • Pracownia Rysunku i Technik Ilustracyjnych
  • Pracownia Form Rysunkowych
  • Pracownia Rysunku Użytkowego
  • Pracownia Podstaw i Autonomii Rysunku
  • Pracownia Konceptu Rysunkowego
  • Pracownia Rysunku. Od Studium do Eksperymentu
  • Pracownia Kreacji Form Rysunkowych
do góry