Inne wystawy
Neurogesty
Od 26 września 2024 r. w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych KONDUKTOROWNIA w Częstochowie trwała wystawa „Neurogesty” dra Tomasza Musiała oraz dra Michała Rybińskiego.
Twórczość obu artystów zawiera w sobie wspólny element – łączy malarstwo z działaniem performatywnym. Jest to działanie silnie ekspresyjne, którego efektem w obu przypadkach są zarówno prace malarskie jak i prace wideo, dokumentujące proces powstawania obrazów. Dodatkowym elementem łączącym obu autorów jest częstochowskie pochodzenie. Wystawa będzie miała charakter multidyscyplinarny łączący malarstwo, performance, wideo i dźwięk.
Michał Rybiński (ur. 23.06.1982 r. w Częstochowie). Ukończył Wydział Grafiki Warsztatowej i Malarstwa na ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Dyplom w 2007 roku pod kierunkiem prof. Stefana Ficnera z grafiki warsztatowej i prof. Piotra C. Kowalskiego z malarstwa. Od roku 2008 asystent prof. Wojciecha Ledera w ASP w Łodzi (Pracownia Malarstwa i Rysunku, Wydział Tkaniny i Ubioru). Doktorat w 2013 w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2014 adiunkt w Pracowni Malarstwa i Rysunku ASP w Łodzi. Od 2017 do 2019 koordynator Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. W roku 2017 zostaje kierownikiem autorskiej Pracowni Rysunku Konceptualnego na Wydziale Malarstwa i Rysunku, gdzie pełni również funkcję kierownika Katedry Rysunku. W 2018 roku zostaje wybrany na stanowisko Prodziekana Wydziału Malarstwa i Rysunku. Od października 2020 dziekan Wydziału Sztuk Pięknych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Kanadzie, Litwie i Ukrainie.
Tomasz Musiał – artysta, kurator wystaw, pedagog. Swoje prace wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz w Szczecinie, Galerii Bielskiej BWA, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Arsenał w Poznaniu, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galerii Olimpus w Łodzi, Galerii Klimy Bocheńskiej w Warszawie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Miejskiej Galerii Sztuki w Kaliszu, Galerii Wozownia w Toruniu, Artplay w Moskwie, Galerie Neurotitan w Berlinie, Sotheby’s w Tel-Avivie, The Elizabeth Foundation for the Arts w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli, Muzeum Historii Katalonii w Barcelonie. Obraz „Whipping” został w 2006 r. nagrodzony przez Fundację im. Alexandra S.Onassisa w Atenach. Ponadto otrzymał nagrody na XII Ogólnopolskim Salonie Plastyki „EGERIA 2004” (2004), Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”(2008) oraz na Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” w Szczecinie (2009). Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych oraz prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Francji i Izraelu. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa Studyjnego na Wydziale Sztuk Pięknych w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na stanowisku profesora uczelni.
Neurogesty
Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych „KONDUKTOROWNIA”
ul. Piłsudskiego 34/36, Częstochowa
Czas trwania wystawy: 26.09-10.10.2024 r.
Finisaż wystawy: 3.10.2024 r, godz. 18.00