Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 35.89 KB

W Palacio de Colomina, w siedzibie Uniwersytetu CEU im. Kardynała Herrery w Walencji, prace prof. Grzegorza Chojnackiego i dra hab. Roberta Jundo, prof. uczelni, prowadzących Pracownię Technik Cyfrowych w Instytucie Grafiki Artystycznej, zaprezentowane zostaną na zbiorowej wystawie odbywającej się w ramach międzynarodowego graficznego projektu „Walizka”, w której udział weźmie 46 artystek i artystów reprezentujących 10 krajów.

W czasie pandemii projekt „Walizka” zainaugurowały dwie równolegle wystawy. Pierwsza w formie fizycznej w Galerii Szewska na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Druga zaś w wersji cyfrowej w Galerii Pixel w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kolejne pandemiczne odsłony wędrującej Walizki w 2021 roku odbyły się w Galerii R+ w Akademii Sztuki w Szczecinie, Galerii Feininger w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury oraz w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. 

W tym samym roku projekt Walizka w formie cyfrowej prezentowany był podczas Sympozjum MEDEA w Salonikach, a także na 17 Festiwalu Sztuki Cyfrowej TACTUS w Atenach w Grecji. Do pewnego momentu „Walizka” była symbolem ucieczki od ograniczeń, będących następstwem pandemii COVID‑19. Jednak 24 lutego 2022 roku projekt nabrał dla mnie zupełnie innego znaczenia. Wojska rosyjskie napadły na Ukrainę i przyczyniły się do największej od czasu II wojny światowej masowej emigracji ludności w Europie. Ciszę pandemii zastąpił wybuch bomb i płacz ukraińskich matek i ich dzieci. Dlatego projekt ten od tego momentu postanowiłem poświęcić wszystkim tym, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów poprzez zbrodnicze działania rosyjskich agresorów. Projekt „Walizka” prezentowany był też na kolejnych pokazach w Galerii 113 na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz w Galerii Szklarnia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2023 roku wystawa prezentowana była w Galerii Ratusz w Koszalinie oraz w Galerii Koridor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w Republice Czeskiej. Przez cały czas funkcjonowania projektu powiększał się skład osobowy zapraszanych artystów. Obecnie udział w nim bierze 46 artystek i artystów reprezentujących 10 krajów.

„Wiele lat temu zostałem właścicielem starej, drewnianej walizki. Nie wiem, do kogo należała, i nie wiem, ile lat służyła ludziom jako element podróży. Ale wiem, że przez ostatnie 15 lat przeleżała w mojej pracowni – pewnie czekając na pomysł, który narodził się w mojej głowie jakiś rok temu. W obecnych czasach zagrożenia COVID 19 słowo «podróż» zaczyna nabierać zupełnie innego znaczenia. Przez wiele miesięcy żyjąc i tworząc w izolacji, stworzyliśmy wspólnie autonomiczną kolekcję prac dedykowanych tylko tej walizce, którą teraz wysyłamy w podróż. Prace i walizka stanowią nierozłączną całość. Pragnę, aby ten zestaw odwiedził każdego z nas i został zaprezentowany w wybranych przez was miejscach. Może być to galeria, mieszkanie, szkoła, uczelnia czy prywatna pracownia. Chcę też prosić was wszystkich o pozostawienie na wieku walizki swojego znaku. Może to być naklejka, stempel lub inna forma działania plastycznego, która będzie indywidualnym śladem każdego z nas. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnej artystycznej podróży”.

prof. Zbigniew Szot

Projekt objęty jest patronatem honorowym Konsula Genralnego RP w Walencji, Pana Ramóna Sentísa Durána, oraz Rektora Uniwersytetu CEU im. Kardynała Herrery, prof. Vicentego Navarro de Luján.

Grzegorz Chojnacki – studiował w latach 1975-1980 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki i Malarstwa ze specjalizacji techniki wklęsłodrukowe u prof. Leszka Rózgi. Malarstwo – u prof. Stanisława Fijałkowskiego. W 2005 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jest Kierownikiem Pracowni Technik Cyfrowych w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych macierzystej uczelni. W latach 2005-2012 pełnił funkcję rektora ASP w Łodzi. W latach 2009-2012 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce.

Robert Jundo – urodzony w 1967 r. w Łodzi, obecnie mieszka i tworzy w Dziektarzewie koło Lutomierska. W latach 2004-2009 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w Pracowni Technik Cyfrowych prowadzonej przez prof. Grzegorza Chojnackiego. Najlepszy dyplom ASP w Łodzi w 2009 r. W 2011 roku podjął pracę na Wydziale Grafiki i Malarstwa w macierzystej uczelni jako asystent prof. Grzegorza Chojnackiego w Pracowni Technik Cyfrowych. Stopień doktora uzyskał w 2016 roku. Tytuł doktora habilitowanego otrzymał w 2022 roku na Wydziale Sztuk Pięknych ASP w Łodzi. Jest opiekunem uczelnianej, internetową galerii Pixel. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, w Polsce i za granicą. Od 2017 roku należy do łódzkiej grupy „Powidoki”, z którą realizuje projekty artystyczne inspirowane m.in. awangardowym dziedzictwem, takie jak cykle wystaw „Śladami Strzemińskiego” I „FORmy”. Miłośnik motocykli i marki Harley Davidson oraz muzyki heavy-metalowej.

WALIZKA. Grzegorz Chojnacki. Robert Jundo

Palacio de Colomina
C/ de l'Almodí, 1, Ciutat Vella, 
Valencia, Hiszpania

Wernisaż wystawy: 29.10.2024 r., godz. 19.00
Czas trwania wystawy: 29.10-28.11.2024 r.

do góry