Galeria Strefa Erasmusa
Kartografia przyjaźni
W dniach 22 kwietnia-10 maja 2022 r. zapraszamy do Galerii Strefa Erasmusa na wystawę „Kartografia przyjaźni”, przygotowaną przez dr. Daniela Cybulę, dr Marzenę Łukaszuk i Rafaela Canyellasa Rocę.
Wystawa jest rezultatem udziału pedagogów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w programie Erasmus+.
Finisaż wystawy: 10 maja 2022 r., godz. 14.00.
Niniejsza wystawa jest drugą, po ubiegłorocznej „La Amistad Como Destino”, prezentacją prac i zapisków trójki przyjaciół z Polski i Hiszpanii. Daniel Cybula, Marzena Łukaszuk, Rafael Canyellas Roca po raz pierwszy spotkali się w maju 2019 roku w Escola d’Art i Superior de les Illes Balears w Palmie, na Majorce, gdzie Marzena i Daniel realizowali mobilności w ramach programu Erasmus+. Wkrótce miną trzy lata tej znajomości, która przerodziła się w przyjaźń. Często na wyjazdach spotykamy wiele interesujących osób, wymieniamy się kontaktami, lecz odległość i brak czasu powodują, że na tym wszystko się kończy. Musi nastąpić fascynacja, wymiana zdań, wzajemnych zainteresowań itd., by to przetrwało. Trzeba karmić znajomość jak ulubioną roślinę. Jak zaznaczył Rafael Canyellas Roca, „Przyjaźń na odległość wzrasta wraz z literami, stąd tytuł wystawy. Etymologia kartografii dostrzega, że oznaczać może również i dosłownie: pisanie listów, czyli utrzymywanie korespondencji, współodpowiadanie, prowadzenie dialogu na odległość. Współrzędne mapy, którą rysujemy, to Łódź i Palma de Mallorca. Jest ona karmiona liniami, które tworzą słowa, rysunki, idee i formy, a te stają się swoistą esencją, łączącą nas poza geograficzną odległością i którą chcemy dzielić się z Wami, ponieważ taka kartografia jest alfą i omegą tej wystawy.
Dziś słowo „przyjaźń” stało się jeszcze bardziej i szerzej prawdziwe, aktualne. Byłoby tylko pustym frazesem, zlepkiem liter, gdyby nasze serca były zimne, obojętne i zamknięte na krzywdę innych.
„Przyszłość została dziś poplamiona czernią i dymem, jednak nie ma lepszej broni bojowej niż nadzieja, która daje siłę w obronie swojej ziemi, domu, rodziny i dziedzictwa. Wygląda na to, że jesteśmy we mgle czasu... Musimy działać, robiąc to, co umiemy najlepiej, aby wnieść swój wkład w uzdrowienie chorego świata...”.
Serdecznie zapraszamy!