Kierunki studiów

Filename: 10.jpg
    Filename: 11.jpg

studia stacjonarne I i II stopnia

W strukturze Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi kierunek tkanina i stylizacja wnętrz podlega Wydziałowi Sztuk Projektowych.

Na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz kształcimy projektantów biegle poruszających się w szeroko rozumianej problematyce kreowania tekstyliów, oferując studia stacjonarne na dwóch poziomach: licencjackim (3 lata) i magisterskim (2 lata).

Absolwent kierunku Tkanina i Stylizacja Wnętrz przygotowany jest zarówno do indywidualnej działalności twórczej, jak i profesjonalnej pracy zespołowej w prężnie rozwijającej się branży tekstyliów i stylizacji wnętrz. Nasi absolwenci tworzą trzon projektowy wszystkich polskich fabryk dywanów, współpracują z producentami tkanin tkanych i drukowanych w kraju i za granicą. Już podczas toku studiów mają szansę realizować swoje projekty w konkretnych fabrykach poznając zróżnicowane parametry i możliwości produkcyjne.

Z takiej właśnie współpracy rodzą się sukcesy. W 2020 roku zespół projektowy, w którym znalazły się nasza absolwentka Aleksandra Milewska oraz prowadząca Pracownię Tkaniny Dekoracyjnej Dominika Krogulska-Czekalska, zdobył wraz z firmą Most godło MUST HAVE przyznawane przez prestiżowe Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Łódź Design.

Niejednokrotnie studenci kierunku Tkanina i Stylizacja Wnętrz pracują też dla branży filmowej i teatralnej.

Nasi studenci biorą czynny udział w prestiżowych konkursach i wystawach, systematycznie prezentując swój dorobek na forum międzynarodowym, m.in.: DMY Festiwal w Berlinie (od 2009-2013), Salone del Mobile w Mediolanie (2017), CAMPUS Heimtextil – International Trade Fair for Home and Contract Textiles we Frankfurcie nad Menem (od 2009-2018) czy The Young Polish Designers: Studies i Reality podczas Dutch Design Week w Eindhoven (2019) oraz na Targach Premiere Vision w Paryżu (Salon Indigo 2009- 2012).

Zdobywają też liczne nagrody i wyróżnienia. Absolwentka Julia Michalak jako jedyna Polka otrzymała zaproszenie do udziału w sekcji Talents podczas Międzynarodowych Targów produktu i designu Ambiente 2024 we Frankfurcie nad Menem, gdzie prezentowała dyplom magisterski zrealizowany w 2023 r. w Pracowni Stylizacji Wnętrz pod kierunkiem prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak i w Pracowni Obiektu do Wnętrz, Dywanu i Gobelinu pod kierunkiem dr Joanny Rusin.

Nasz kolejny absolwent Jonatan Jurkowski zdobył w 2023 r. III nagrodę na Międzynarodowym Triennale Tkaniny - International Textile and Fiber Art Triennale QUO VADIS? w Rydze w Łotwie za pracę dyplomową „Mandorla for Heaven” zrealizowaną w 2022 r. w Pracowni Tkaniny Unikatowej pod kierunkiem prof. Włodzimierza Cygana.

Jesteśmy inicjatorami i organizatorami wielu ważnych wydarzeń artystycznych i projektowych, np. CREATEX – Textile Heritage Inspiring Creatives, Culture Programme Project 595936-CREA-1-2018-1-IT-CULT-COOP3 (2019/2020), czterech edycji Triennale Tkaniny Młodych (2013, 2016, 2019, 2021) - Young Textile Art Triennial -międzynarodowego konkursu i wystawy dla studentów z 14 uczelni artystycznych świata.

Studenci mają możliwość skorzystania również z międzynarodowych stypendiów i staży zagranicznych w ramach programu ERASMUS.

Studiowanie na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz, dzięki formule kształcenia kładącej nacisk na indywidualne podejście do każdego studenta, pozwala na pozyskanie kompetencji niezbędnych do rozwiązywania różnorodnych problemów projektowych.

Prezentacja o kierunku